– Brak znajomości niemieckiego jest ogromną przeszkodą, stąd moja propozycja – tłumaczy minister edukacji Bettina Stark-Watzinger (FDP) pomysł wprowadzenia angielskiego do urzędów administracji państwowej. Nie od zaraz, ale na początek urzędnicy znający angielski mieliby zostać przesunięci do pracy z cudzoziemcami. – Sygnał musi być jasny: jesteśmy krajem imigracyjnym – twierdzi minister z partii liberalnej.
Wszystko po to, aby otworzyć Niemcy na imigrantów o wysokich kwalifikacjach zawodowych spoza krajów Unii Europejskiej. Wygląda na to, że rezerwuar fachowców, jakim były państwa UE, zwłaszcza kraje Europy Środkowej i Wschodniej, już się wyczerpał i Niemcy zamierzają sięgnąć po pracowników z odległych rejonów świata. Mieliby posiadać komfort posługiwania się w kontaktach urzędowych językiem angielskim powszechnie znanym zwłaszcza w środowiskach wysoko wykwalifikowanych fachowców, o jakich Niemcy zabiegają.
Specjaliści dla gospodarki
Rezerwuar fachowców ze wschodu UE się wyczerpał. Niemcy zamierzają sięgnąć po pracowników z odległych rejonów świata
„Rząd federalny ułatwia sobie zadanie, gdy jednostronnie opiera się na imigracji z krajów spoza UE, aby rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników” – ogłosiła już opozycja z CDU/CSU, proponując lepsze wykorzystanie „potencjału w kraju i w innych krajach UE”. W przeszłości CDU/CSU sprzeciwiały się zdecydowanie samemu określeniu Niemiec jako kraju imigracyjnego. Jeden z prominentnych polityków CDU Jürgen Rüttgers zasłynął przed laty powiedzeniem „Kinder statt Inder” (Dzieci zamiast Hindusów), sprzeciwiając się inicjatywie rządu Gerharda Schrödera sprowadzania także z Indii specjalistów z dziedziny IT do Niemiec. W jego opinii programy edukacyjne powinny doprowadzić do odpowiedniego wykształcenia niemieckich dzieci tak, aby zagraniczni specjaliści nie byli potrzebni. Nic takiego się nie stało: za mało dzieci i za duże potrzeby kadrowe. CDU od tego czasu nieco się zmieniła, ale po podobne hasła sięga obecnie Alternatywa dla Niemiec (AfD) – populistyczna skrajna prawica.