Podczas siedmiu dni spotkania 500 młodych ludzi w wieku od 18 do 35 lat uczestniczy w zajęciach zazwyczaj niedostępnych dla osób niepełnosprawnych, takich jak nurkowanie, loty balonem czy zajęcia kulinarne. Wieczorami uczestniczą w koncertach i zabawach muzycznych. W tegorocznym spotkaniu weźmie udział 200 osób z niepełnosprawnościami różnego stopnia i rodzaju z 25 krajów świata oraz 300 wolontariuszy.
Organizatorzy zwracają uwagę, że międzynarodowe obozy letnie to doskonała przestrzeń do spotkań ludzi różnych narodowości. Odbywa się tu integracja przedstawicieli grup wykluczonych i marginalizowanych.
Zakon Maltański, który jest organizatorem imprezy, na polskich ziemiach obecny jest od 900 lat. Początki działalności Zakonu Świętego Jana na ziemiach polskich sięgają XII w., kiedy to książę sandomierski Henryk nadał Zakonowi Zagość k. Wiślicy. Kawalerowie obsługiwali wówczas szpitale i hospicja dla ubogich na terenie Śląska. Zakon czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalniczą w ponad 120 państwach. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych.
Polska po raz trzeci będzie gospodarzem Maltacamp, dorocznego spotkania młodych niepełnosprawnych osób i ich opiekunów. Wcześniej obozy organizowane były w Wągrowcu i Krakowie.
Patronami XXIII Międzynarodowego Letniego Obozu Zakonu Maltańskiego są kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, oraz „Rzeczpospolita".