Według oświadczenia dyrekcji Muzeum Auschwitz, zniszczonych zostało 9 drewnianych baraków w sektorze BIIA.

Wandale sprayem wypisali na ścianach budynków w jęz. angielskim i niemieckim antysemickie hasła.

Dyrekcja Muzeum zwraca uwagę, że w dwóch przypadkach sprawcy posłużyli się nawiązaniami do Starego Testamentu często wykorzystywanymi przez antysemitów, niektóre hasła wskazywały na negowanie Holokaustu.

Sprawa została zgłoszona policji, napisy będą poddane analizie grafologicznej.

Wszyscy, którzy mogli być świadkami zdarzenia, są proszeni o przekazywanie informacji, które mogą pomóc w ujęciu sprawców, na adres security@auschwitz.org.

Dyrekcja podkreśla, że działania wandali to przede wszystkim znieważenie Miejsca Pamięci śmierci milionów ludzi, "oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości i niezwykle bolesny cios  pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau".

Prace nad zabezpieczeniem Muzeum Auschwitz ciągle trwają, pełne zabezpieczenie całego terenu będzie możliwe po przekazaniu Muzeum części terenu. Miało to nastąpić na ostatnim etapie realizacji Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Dyrekcja Muzeum zauważa, że pieniądze na zabezpieczenie Miejsca Pamięci pochodzą z jego budżetu, który bardzo ucierpiał z powodu pandemii.