Dane ze 193 krajów dostarczyły dowodów na to, że klimat przyczynia się do częstszego picia alkoholu, upijania się i chorób wątroby.
Czytaj także: Naukowcy: Jeden drink dziennie to o jeden za dużo
Aktualizacja: 19.11.2018 10:54 Publikacja: 19.11.2018 10:35
Foto: AdobeStock
Dane ze 193 krajów dostarczyły dowodów na to, że klimat przyczynia się do częstszego picia alkoholu, upijania się i chorób wątroby.
Czytaj także: Naukowcy: Jeden drink dziennie to o jeden za dużo
Szkocki lekarz zaapelował o ograniczenie reklam alkoholu w miesiącach zimowych. - To pierwsze badanie, które pokazuje, że na całym świecie, w chłodniejszych obszarach i na obszarach o mniejszym nasłonecznieniu, pije się więcej i jest więcej przypadków marskości wątroby - powiedział Ramon Bataller, zastępca dyrektora w Pittsburgh Liver Research Center.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Hepatology” wykorzystano dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Światowej Organizacji Meteorologicznej. Do powstania raportu na ten temat przyczynił się Dr Peter McCann, doradca medyczny Castle Craig Hospital, kliniki zajmującej się uzależnieniem od używek. - Mamy teraz nowe dowody na to, że pogoda, a w szczególności temperatura i ilość światła słonecznego, ma silny wpływ na ilość spożywanego przez nas alkoholu - powiedział McCann. - Ponadto, uzależnienie od alkoholu związane z pogodą bezpośrednio łączy się także z chorobami wątroby, które mogą doprowadzić nawet do śmierci - dodał. - Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące cen alkoholu są z pewnością uzasadnione, gdy weźmiemy pod uwagę efekt małej ilości światła słonecznego połączonego z niskimi cenami alkoholu - zaznaczył. McCann podkreślił także, że powinno brać się to pod uwagę i ograniczyć reklamy alkoholu, zwłaszcza w miesiącach zimowych.
WHO przekazała nowe dane na temat spożycia alkoholu w Europie na szczycie w Edynburgu. Mówią one, że prawie połowa dorosłych mężczyzn jest zagrożona zarówno krótko, jak i długoterminowymi problemami zdrowotnymi i społecznymi związanymi z piciem alkoholu.
Na początku tego roku w Szkocji weszły w życie przepisy dotyczące minimalnych cen alkoholu. Jej władze chcą w ten sposób rozwiązać problem choroby alkoholowej.
W wieku 52 lat zmarł Sławomir Wałęsa, jeden z synów Lecha Wałęsy. Jak podaje „Super Express”, ciało mężczyzny zo...
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Popularny kucharz, znany z programu MasterChef Nastolatki, zmagał się z chorobą nowotw...
Od piwa młodzież rozpoczyna inicjację alkoholową. Prawie dwie trzecie badanych pierwszy raz sięgnęło po wyskokow...
„Czy popiera Pani/Pan obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom s...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Początek maja dla wielu osób wiąże się z przedłużonym weekendem. Jeśli prognozy pogody się sprawdzą, tegoroczna...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas