Termin nadania tytułu doktora honoris causa jest nieprzypadkowy – 9 czerwca przypada 21. rocznica wizyty papieża Polaka na KUL.
„Tytuł ten jest wyrazem najwyższego uznania dla odważnej chrześcijańskiej postawy Wandy Półtawskiej, zaangażowanej w obronę godności i świętości życia ludzkiego poprzez świadectwo wierności Bogu i Ojczyźnie, wieloletnią współpracę z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w głoszeniu światu Ewangelii życia oraz liczne publikacje i wykłady, w czytelny i skuteczny sposób promujące wartość małżeństwa i rodziny” – głosi komunikat władz KUL.
Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. W czasie II wojny światowej została aresztowana przez gestapo. Więziona przez ponad pół roku na Zamku Lubelskim, trafiła potem do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie była doświadczalnie zoperowana przez niemieckich lekarzy. Po wojnie osiadła w Krakowie. Została psychiatrą. Zajmowała się m.in. badaniem tzw. dzieci oświęcimskich. Jest twórczynią i wieloletnią szefową Instytutu Teologii Rodziny. Na początku lat 60. lekarze podejrzewali u niej nowotwór. Przeszła operację, przed którą dawano jej pięć procent szans na sukces. Zabieg się udał.Kilka lat później dziennikarze odnaleźli korespondencję Karola Wojtyły do Ojca Pio. Tuż przed operacją Wandy Półtawskiej ówczesny biskup krakowski prosił go w liście o modlitwę i uzdrowienie dla „matki czterech córek, która ma czterdzieści lat i mieszka w Krakowie”. Zachował się też drugi list, w którym Wojtyła informuje o. Pio o niespodziewanym wyzdrowieniu „matki czterech córek” i dziękuje mu za modlitwę.
Półtawska jest członkiem Papieskiej Akademii Życia i Papieskiej Rady Rodziny. Odznaczona m.in. medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”, Medalem Polskiego Senatu, Medalem św. Jadwigi Akademii Papieskiej w Krakowie i Komandorią papieskiego Orderu św. Grzegorza. W 1987 r. otrzymała honorowy doktorat Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington w Virginii.