– Chcemy w zrozumiałym dla każdego języku pokazywać, jak można się uchronić przed zagrożeniami czyhającymi na nas w Internecie – mówi Karol Świtała z portalu [link=http://www.bezpieczniejwsieci.org]www.bezpieczniejwsieci.org[/link], który miał wystartować w weekend.
Portal ma gromadzić w jednym miejscu przystępne i aktualne porady na temat zakupów, pracy i relaksu w Internecie. Został wyposażony w wyszukiwarkę, która po wpisaniu odpowiedniej frazy zaproponuje poradniki lub artykuły na dany temat.
Częścią inicjatywy będzie coroczny raport mierzący poziom wiedzy Polaków o bezpieczeństwie w sieci. Patronat nad akcją objęły Ministerstwo Gospodarki, Urząd Komunikacji Elektronicznej i Europejskie Centrum Konsumenckie.
Tegoroczny raport TNS OBOP nie nastraja do optymizmu. Wielu internautów nie zachowuje podstawowych reguł bezpieczeństwa. Dwie trzecie z nich wchodzi na potencjalnie szkodliwe witryny, ściąga pliki z mało wiarygodnych źródeł, wpisując poufne dane, nie sprawdza zabezpieczeń i otwiera e-maile od nieznanych nadawców.
Prowadzi to do fatalnych konsekwencji. Co drugi badany utracił dane z komputera. 25 proc. otrzymywało oszukańcze e-maile, które miały od nich wyłudzić poufne dane, u 15 proc. komputer został zainfekowany wirusem, a u 8 proc. nastąpiło włamanie do komputera.