Według BBC Mundo nie będzie to pierwszy taki przypadek. O prawie do szczęścia wspomina Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych z 1776 roku, wpisały je już do swoich ustaw zasadniczych Japonia i Korea Południowa.

Teraz Komisja ds. Konstytucji, Sprawiedliwości i Obywateli Senatu Brazylii przyjęła poprawkę, dzięki której do podstawowych praw mieszkańców tego kraju ma zostać dopisane dążenie do szczęścia. Inicjatorów poprawki zainspirował podobno pomysł prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który trzy lata temu poprosił nagrodzonych Noblem ekonomistów Josepha E. Stiglitza i Amartyę Sena o opracowanie nowego wskaźnika ujmującego poczucie szczęścia obywateli.

Obejmował on takie niematerialne wartości, jak satysfakcja z powodu dobrej jakości opieki zdrowotnej i szkolnictwa czy komfortu podróżowania środkami transportu publicznego. W tym kierunku zmierza też brazylijska poprawka. Wśród  najważniejszych dla osiągnięcia szczęścia praw społecznych wymienia dobre wykształcenie, zdrowie, odpowiednie wyżywienie, pracę, mieszkanie, odpoczynek, bezpieczeństwo socjalne, och- ronę macierzyństwa i dzieci oraz pomoc osobom upośledzonym przez los i  samotnym.

Krytycy pomysłu argumentują, że szczęście jest odczuciem zbyt subiektywnym, by można je było przyznawać ludziom na mocy prawa, a Brazylijczycy i bez gwarancji konstytucyjnych są zadowoleni z życia. Rzeczywiście, z sondażu przeprowadzonego  w 2008 roku dla Fundacji Getulia Vargasa wynikało, że mieszkańcy Brazylii między 15. a 29. rokiem życia patrzą w przyszłość z o wiele większym optymizmem niż ich rówieśnicy z innych krajów. Zdaniem ekspertów dzieje się tak dlatego, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Brazylii dokonał się ogromny postęp  cywilizacyjny.

Jednak Niemcom powodzi się znacznie lepiej, a i tak na wszystko narzekają. Uświadomić obywatelom, że jest lepiej, niż myślą, postanowił  więc Bundestag: chce wprowadzić wskaźnik podobny do francuskiego. Przymierza się do tego także rząd Wielkiej Brytanii. Wyniki pomiaru szczęścia na Wyspach mają zostać opublikowane w przyszłym roku.