35 tysięcy mieszkańców Monako – kraju, który jak wyliczyli Amerykanie, jest wielkości połowy nowojorskiego Central Parku – mogło dziś przyjść do pałacu Grimaldich na poczęstunek. Bramy otwarto dla wszystkich. Rodzina królewska zafundowała też poddanym darmowe koncerty The Eagles i Jeana-Michela Jarre'a. Na ten pierwszy bilety dostało za darmo 15 tysięcy mieszkańców.
Według miesięcznika „Forbes" Albert jest trzecim najbogatszym księciem w Europie. Jego fortuna sięga miliarda dolarów. Ślub i wesele miały go kosztować 80 milionów dolarów. – Jesteśmy jedną z najsłynniejszych monarchii w Europie i ślub księcia Alberta to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Wszyscy nim żyjemy. To pierwszy ślub władcy naszego kraju od ponad 50 lat – mówiła „Rz" Hannah Marshall z gazety „Riviera Times". Ojciec Alberta, książę Rainier III, poślubił aktorkę Grace Kelly w 1956 roku. Cały ród Grimaldich rządzi Monako od 1291 roku. Dzisiaj o godzinie 17 życie w kraju zamarło. W stan najwyższej gotowości postawiono wszystkich 550 monakijskich policjantów. Tysiące ludzi zgromadziły się przed gigantycznymi telebimami, by na żywo oglądać cywilne zaślubiny władcy – dotychczas zatwardziałego kawalera – z byłą olimpijką Charlene Wittstock. Na wiwat w sklepach, barach i kafejkach strumieniami lał się szampan – narodowy trunek Monakijczyków.
Ślub kościelny odbędzie się jutro. Weźmie w nim udział 3,5 tysiąca gości, głównie celebrytów, modelek i sportowców. Wśród nich m.in. Naomi Campbell, Giorgio Armani i Roger Moore. Mówiło się też o przyjeździe m.in. prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego oraz króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W ceremonii będzie mogło wziąć udział również ponad 7 tysięcy mieszkańców Monako.
A jeszcze kilka lat temu Monakijczycy nie wierzyli, że Albert kiedykolwiek się ustatkuje. Wśród jego przyjaciółek wymieniano m.in. Claudię Schiffer, Brooke Shields i Naomi Campbell, a kolorowe magazyny nieustannie donosiły o jego kolejnych podbojach. Ze związku ze stewardesą z Togo ma siedmioletniego syna, a z kalifornijską kelnerką 19-letnią córkę Jazmin Grace. Jego podboje mogły zagrozić niepodległości, którą Monako uzyskało od Francji w 1861 roku. To dlatego w 2002 roku książę Rainier zmienił konstytucję. Jak głosił jeden z jej zapisów, gdyby jego następca nie miał prawowitego syna, po jego śmierci Monako miało wrócić pod panowanie Francji. Zmiany otworzyły możliwość objęcia tronu przez siostry Alberta, Karolinę i Stefanię.
Czy Albert naprawdę się ustatkował? Charlene spotkał w 2000 roku podczas zawodów pływackich w Monako. Zaręczyli się w 2006 roku, gdy po śmierci ojca Albert przejął władzę w kraju. Charlene okrzyknięto już drugą Grace Kelly, bo – tak jak uwielbiana księżna, która zginęła w wypadku samochodowym w 1982 roku – pochodzi z ludu. Z tego powodu nowa księżna Monako porównywana jest też do Kate Middleton, córki stewardesy, która poślubiła brytyjskiego księcia Williama.