Polska wśród najbardziej homofobicznych krajów UE

W rankingu ILGA Europe analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI Polska po raz trzeci zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów UE.

Aktualizacja: 13.05.2019 14:18 Publikacja: 13.05.2019 13:37

Polska wśród najbardziej homofobicznych krajów UE

Foto: materiały prasowe

Polska już trzeci rok z rzędu zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w najważniejszym europejskim rankingu badającym poziom równouprawniania osób LGBTI. Na 100 możliwych punktów zdobyliśmy 18.

Czytaj także: RPO do MEN: homofobiczna wypowiedź małopolskiej kurator oświaty to mowa nienawiści

 

Zestawienie publikowane jest co roku przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. Z rankingu dowiedzieć się można między innymi, w których krajach obowiązuje równość małżeńska, czy organizowanie marszów równości spotyka się z represjami i gdzie osoby LGBTI mogą liczyć na ochronę prawną przed przemocą.

Przedostatnie miejsce naszego kraju w rankingu skomentowała Mirosława Makuchowska, kierowniczka Pionu Politycznego Kampanii Przeciw Homofobii. - Polskie prawodawstwo nie nadąża za Polkami i Polakami. Pomimo tego, że społeczna akceptacja osób LGBTI w Polsce stale rośnie, na poziomie rozwiązań prawnych stoimy w miejscu – powiedziała. - Fatalny wynik Polski w rankingu ILGA Europe nie jest zaskoczeniem. Przez ostatnie 12 miesięcy obecny rząd nie zrobił nic w kierunku równouprawnienia osób LGBTI. Nie oznacza to, że polska władza jest bierna. PiS wykazuje aktywność, ale w prześladowaniach osób LGBTI, do czego systematycznie wykorzystuje policję i prokuraturę –podkreśliła Makuchowska.

Liderem rankingu po raz trzeci została katolicka Malta, która zdobyła 90 punktów na 100. Na podium znalazła się także Belgia (79 punktów) i Luksemburg (70 punktów). Kolejne trzy miejsca należą do krajów nordyckich – Finlandii (69 punktów), Danii i Norwegii (oba kraje po 68 punktów).

Od zwycięskiej Malty Polskę dzielą 72 punkty. Bliżej nam do Azerbejdżanu, Turcji czy Armenii, które zajęły ostatnie miejsca zdobywając kolejno 3, 5 i 7 punktów. 

Lepszym wynikiem od Polski mogą pochwalić się Ukraina (22 pkt), Słowacja (30 pkt) czy Węgry (41 pkt). 

Ranking ILGA Europe mierzy poziom równouprawnienia w sześciu obszarach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, 4. przestępstwa z nienawiści, 5. uzgadnianie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu. 

Zestawienie nie jest badaniem opinii publicznej. Wynik bazuje na analizie prawodawstwa, które obowiązuje w poszczególnych krajach. Po zsumowaniu punktów, które Polska zdobyła w każdej z kategorii, okazuje się, że mamy ich 18. Najmniej, zero punktów, uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumianych jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia.

- Skala przemocy wobec osób LGBTI w Polsce jest porażająca. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH wspólnie z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW aż 70 proc. osób LGBTI żyjących w Polsce doznało przemocy. Co na to obecny rząd? Dolewa oliwy do ognia opierając trwającą obecnie kampanię wyborczą do Europarlamentu na homofobicznych hasłach – zaznaczyła Makuchowska.

Polska należy do grupy sześciu krajów Unii Europejskiej, w których geje i lesbijki nie mogą zawierać związków partnerskich i brać ślubów. Pary jednopłciowe poza Polską nie mają możliwości sformalizowania związku jedynie w Rumunii, Bułgarii, Słowacji oraz na Litwie i Łotwie. 

Ze względu na trwającą obecnie kampanię do Europarlamentu, o osobach LGBTI i ich prawach jest w Polsce głośno. - W celu ułatwienia głosującym decyzji Kampania Przeciw Homofobii przygotowała Europejską Deklarację Równości stanowiącą zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących równości osób LGBTI. Jej celem jest zweryfikowanie, którzy z kandydujących do Europarlamentu polityków i polityczek popierają równość osób LGBTI i zobowiązują się działać na ich rzecz. Jak dotąd deklarację podpisała Nowoczesna, Wiosna i Zieloni. Platforma Obywatelska jak zwykle milczy i unika tematu. Podobnie PSL – podkreśliła Mirosława Makuchwska. – Partie mają czas na podpisanie Deklaracji do 24 maja. Wtedy dowiemy się kto tak naprawdę jest za równością - dodała. 

Więcej informacji na temat rankingu znaleźć można TUTAJ

Polska już trzeci rok z rzędu zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w najważniejszym europejskim rankingu badającym poziom równouprawniania osób LGBTI. Na 100 możliwych punktów zdobyliśmy 18.

Czytaj także: RPO do MEN: homofobiczna wypowiedź małopolskiej kurator oświaty to mowa nienawiści

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Poznań: W szpitalu wykryto przypadki zakażenia bakterią New Delhi
Społeczeństwo
Miesięczne dziecko zmarło na koklusz. Matka nie zaszczepiła się, gdy była w ciąży
Społeczeństwo
IPN likwiduje sowiecki pomnik. Prezes z problematyczną ochroną
Społeczeństwo
Prawo jazdy do weryfikacji. Ilu cudzoziemców ma lewy dokument?
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Społeczeństwo
Bakterie coli i enterokoki w kranach w mazowieckim mieście. RCB wysłało alert