Polska już trzeci rok z rzędu zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w najważniejszym europejskim rankingu badającym poziom równouprawniania osób LGBTI. Na 100 możliwych punktów zdobyliśmy 18.

Czytaj także: RPO do MEN: homofobiczna wypowiedź małopolskiej kurator oświaty to mowa nienawiści

 

Zestawienie publikowane jest co roku przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. Z rankingu dowiedzieć się można między innymi, w których krajach obowiązuje równość małżeńska, czy organizowanie marszów równości spotyka się z represjami i gdzie osoby LGBTI mogą liczyć na ochronę prawną przed przemocą.

Przedostatnie miejsce naszego kraju w rankingu skomentowała Mirosława Makuchowska, kierowniczka Pionu Politycznego Kampanii Przeciw Homofobii. - Polskie prawodawstwo nie nadąża za Polkami i Polakami. Pomimo tego, że społeczna akceptacja osób LGBTI w Polsce stale rośnie, na poziomie rozwiązań prawnych stoimy w miejscu – powiedziała. - Fatalny wynik Polski w rankingu ILGA Europe nie jest zaskoczeniem. Przez ostatnie 12 miesięcy obecny rząd nie zrobił nic w kierunku równouprawnienia osób LGBTI. Nie oznacza to, że polska władza jest bierna. PiS wykazuje aktywność, ale w prześladowaniach osób LGBTI, do czego systematycznie wykorzystuje policję i prokuraturę –podkreśliła Makuchowska.

Liderem rankingu po raz trzeci została katolicka Malta, która zdobyła 90 punktów na 100. Na podium znalazła się także Belgia (79 punktów) i Luksemburg (70 punktów). Kolejne trzy miejsca należą do krajów nordyckich – Finlandii (69 punktów), Danii i Norwegii (oba kraje po 68 punktów).

Od zwycięskiej Malty Polskę dzielą 72 punkty. Bliżej nam do Azerbejdżanu, Turcji czy Armenii, które zajęły ostatnie miejsca zdobywając kolejno 3, 5 i 7 punktów. 

Lepszym wynikiem od Polski mogą pochwalić się Ukraina (22 pkt), Słowacja (30 pkt) czy Węgry (41 pkt). 

Ranking ILGA Europe mierzy poziom równouprawnienia w sześciu obszarach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, 4. przestępstwa z nienawiści, 5. uzgadnianie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu. 

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Zestawienie nie jest badaniem opinii publicznej. Wynik bazuje na analizie prawodawstwa, które obowiązuje w poszczególnych krajach. Po zsumowaniu punktów, które Polska zdobyła w każdej z kategorii, okazuje się, że mamy ich 18. Najmniej, zero punktów, uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumianych jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia.

- Skala przemocy wobec osób LGBTI w Polsce jest porażająca. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH wspólnie z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW aż 70 proc. osób LGBTI żyjących w Polsce doznało przemocy. Co na to obecny rząd? Dolewa oliwy do ognia opierając trwającą obecnie kampanię wyborczą do Europarlamentu na homofobicznych hasłach – zaznaczyła Makuchowska.

Polska należy do grupy sześciu krajów Unii Europejskiej, w których geje i lesbijki nie mogą zawierać związków partnerskich i brać ślubów. Pary jednopłciowe poza Polską nie mają możliwości sformalizowania związku jedynie w Rumunii, Bułgarii, Słowacji oraz na Litwie i Łotwie. 

Ze względu na trwającą obecnie kampanię do Europarlamentu, o osobach LGBTI i ich prawach jest w Polsce głośno. - W celu ułatwienia głosującym decyzji Kampania Przeciw Homofobii przygotowała Europejską Deklarację Równości stanowiącą zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących równości osób LGBTI. Jej celem jest zweryfikowanie, którzy z kandydujących do Europarlamentu polityków i polityczek popierają równość osób LGBTI i zobowiązują się działać na ich rzecz. Jak dotąd deklarację podpisała Nowoczesna, Wiosna i Zieloni. Platforma Obywatelska jak zwykle milczy i unika tematu. Podobnie PSL – podkreśliła Mirosława Makuchwska. – Partie mają czas na podpisanie Deklaracji do 24 maja. Wtedy dowiemy się kto tak naprawdę jest za równością - dodała. 

Więcej informacji na temat rankingu znaleźć można TUTAJ