Akcję „Książka w podróży" zainaugurowały w sierpniu PKP wspólnie z Fundacją Bookcrossingu. Akcja polega na tym, że podróżni mogą nieodpłatnie wypożyczać z dworcowych regałów wybrane książki, a następnie np. pozostawiać je w przedziałach pociągów PKP Intercity. Ważne jest, by książki wędrowały dalej.

Ruch „bookcrossingu" powstał na początku wieku w USA i bardzo szybko zyskał popularność na całym świecie. „Bookcrossing" polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Wśród 32 tytułów, które już niebawem pojawią się na dworcowych półkach, będą m.in. takie pozycje jak: „Obóz narodowy w obliczu dwóch totalitaryzmów" pod red. Rafała Sierchuły, „Exodus. Deportacje i migracje (wątek wschodni)" pod red. Marcina Zwolskiego, czy „Adam Czerniaków 1880–1942. Prezes getta warszawskiego" Marcina Urynowicza.

- Na stronie tytułowej każdej publikacji Instytutu, przekazanej na rzecz akcji, znajdzie się specjalny exlibris zaprojektowany przez Sylwię Szafrańską, pracownicę Biura Edukacji Publicznej IPN – informuje Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN.