Zdrowie gejów pod lupą

Dwa szeroko zakrojone badania mają pomóc poznać środowisko polskich homoseksualistów.

Publikacja: 17.01.2014 07:00

Co najmniej 5 proc. mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami jest w Polsce zakażonych HIV – wynika z niedawnego internetowego badania tej populacji. Odbyło się w całej Europie. Ankiety wypełniło w sumie 180 tys. osób, z czego w Polsce – 2,8 tys.

To niejedyne szeroko zakrojone badanie tej społeczności. We wrześniu zakończyło się zbieranie ankiet w warszawskich klubach gejowskich. Badacze tłumaczą, że poznanie zachowań tej populacji jest ważne, bo najprawdopodobniej tam dochodzi do większości zakażeń HIV.

Internetowe badanie EMIS sfinansowano ze środków europejskich, a przeprowadziły go instytuty badawcze z całego kontynentu. Ankiety zbierano w 2010 roku, jednak europejski raport opublikowano kilka miesięcy temu, a wersja dotycząca Polski wciąż jest w opracowywaniu.

W Polsce ze wszystkich zakażeń HIV wykrywanych w punktach profilaktyczno-diagnostycznych ponad 60 proc. ma miejsce wśród mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami. Raport potwierdził, że sytuacja epidemiologiczna w tej grupie może budzić niepokój. – Odsetek zakażeń jest alarmujący. Jest ich o wiele więcej niż w populacji ogólnej – zauważa Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, które współpracowało przy badaniu. W całej Polsce zakażonych jest 17 tys. osób, czyli poniżej 0,1 procent dorosłej populacji. Tymczasem do zdiagnozowanego HIV przyznało się 5,1 proc. ankietowanych w EMIS.

Działacz na rzecz mniejszości Tomasz Szypuła uważa, że pozornie wysoki odsetek HIV w tej grupie może wiązać się z większą świadomością. – Te osoby wiedzą, że po ryzykownym kontakcie seksualnym trzeba się przebadać. Dlatego ta grupa może być nadreprezentowana – zastrzega.

Jednak niepokój może budzić dynamika zakażeń. Aż 28,4 proc. badanych w Polsce przyznało, że dodatni wynik testu uzyskało w ciągu ostatniego roku. W całej Europie wyższy odsetek jest tylko w Rumunii.

58 proc. badanych jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Z reguły to ci, którzy są w stałych związkach

Polscy ankietowani mieszczą się za to w europejskiej średniej dotyczącej infekcji chorobami wenerycznymi. W ciągu roku przed wypełnieniem ankiety wykryto je u 7,1 proc. respondentów.

Z badania wynika, że ponad 80 proc. z nich miało w ciągu ostatniego roku kontakty seksualne z mężczyznami niebędącymi ich stałymi partnerami. Intymne relacje z kobietami utrzymywało w tym czasie 9 proc.

Zdaniem Anny Marzec-Bogusławskiej te dane mają wyjątkową wagę. – Ktoś może postawić pytanie, dlaczego tak szczegółowo badamy populację mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Jednak problemy zdrowotne tego środowiska przekładają się na zdrowie całej populacji, także heteroseksualnej. Aż 24 proc. tych mężczyzn twierdzi, że pociąga ich także płeć przeciwna – zauważa.

Niektóre z pytań w ankietach głęboko wkraczały w intymność. Pytano szczegółowo o życie seksualne i stosowanie prezerwatyw. Jednak pojawiały się też pytania o poczucie samotności i sposób poznawania nowych partnerów. – Przy okazji ankiety postanowiono poznać tę społeczność szerzej – mówi dr Magdalena Rosińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Polskiego Zakładu Higieny.

Z danych wynika, że choć polskie społeczeństwo jest coraz bardziej tolerancyjne, ?21 proc. badanych doświadczyło przemocy fizycznej z powodu swojej orientacji.

Po raz ostatni tak szerokie badania życia seksualnego mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami prowadził w 2004 r. seksuolog prof. Zbigniew Izdebski. – To wciąż grupa, o której wiemy relatywnie mało. Badania internetowe są trudne metodologiczne, choć próba 2,8 tys. ankiet jest rzeczywiście duża – mówi „Rz" Izdebski.

To jednak niejedyne badanie tej populacji, które przeprowadzono ostatnio w Polsce. Przez kilka miesięcy 2013 r. trwało zbieranie ankiet w dziewięciu warszawskich klubach dla gejów, które prowadzono w ramach europejskiego projektu Sialon II. Wzięło w nich udział 415 respondentów.

– Metoda badawcza jest w pewnym sensie innowacyjna. Na miejscu pobieraliśmy materiał pod postacią przesączu z jamy ustnej, który badamy laboratoryjne pod względem zakażenia wirusem HIV. Wyniki powinny być znane w połowie roku – mówi dr Magdalena Rosińska, która koordynowała badanie.

Zdaniem prof. Izdebskiego poznanie stanu zdrowia i stylu życia mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami jest ważne z punktu widzenia zdrowia publicznego. – Musimy więcej wiedzieć o zmieniającej się obyczajowości takich osób, by móc odpowiednio formułować programy zdrowotne. Obecnie z profilaktyką trudno jest dotrzeć do tych środowisk – zaznacza.

Tomasz Szypuła mówi, że badań powinno być jednak jeszcze więcej. – Te obecne przeprowadzane są za pieniądze europejskie. W 2011 r. sytuację społeczną mniejszości seksualnych badały organizacje pozarządowe. W większym stopniu powinien włączyć się w to rząd, np. pełnomocniczka ds. równości – uważa.

Co najmniej 5 proc. mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami jest w Polsce zakażonych HIV – wynika z niedawnego internetowego badania tej populacji. Odbyło się w całej Europie. Ankiety wypełniło w sumie 180 tys. osób, z czego w Polsce – 2,8 tys.

To niejedyne szeroko zakrojone badanie tej społeczności. We wrześniu zakończyło się zbieranie ankiet w warszawskich klubach gejowskich. Badacze tłumaczą, że poznanie zachowań tej populacji jest ważne, bo najprawdopodobniej tam dochodzi do większości zakażeń HIV.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Społeczeństwo
Kolejny incydent w szpitalu. „Agresywny i wulgarny pacjent”
Społeczeństwo
Władysław Kosiniak-Kamysz w Dniu Flagi: Bądźmy dumni z Biało-Czerwonej
Społeczeństwo
Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Zachęcił ich kredyt 2 procent
Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne