Wystąpili oni z apelem do władz o podjęcie szybkich prac nad nowelizacją kodeksu karnego i objęcia ochroną grup, których ochrona jak dotąd nie obejmuje, a jest ku temu wyraźna potrzeba.
Nieznany mężczyzna wrzucił do mieszkania transwestyty kostkę brukową, która zabiła kota. "To wydarzenie to jedno z wielu świadectw eskalacji mowy nienawiści oraz motywowanej nią przemocy. Od kilku lat ataki na aktywistów i aktywistki działających w obszarze praw człowieka, biura organizacji, miejsca spotkań, są coraz częstsze" – pisze KPH w specjalnym oświadczeniu.
Przedstawiciele Kampanii zauważają, że w mediach obserwują nową falę przyzwolenia, a wręcz promowania nawoływania do nienawiści.
"Dla nas ogólnopolskiej organizacji pożytku publicznego, która od 13 lat monitoruje zjawisko przestępstw motywowanych nienawiścią, jest to powód do wielkiego niepokoju. Tym większego, że kolejne apele wystosowywane przez nas w ciągu ostatnich lat, ignorowane są przez władze publiczne oraz media" – podkreślają działacze Kampanii.
Ich zdaniem historia wielokrotnie pokazała do czego prowadzi przyzwolenie na przemoc słowną w przestrzeni publicznej. "Osoby i grupy społeczne, pod adresem których masowo kierowane są nienawistne komentarze, stopniowo przestają stanowić w oczach społeczeństwa równoprawnych obywateli. Stopniowo są one odzierane z godności ludzkiej oraz własnej podmiotowości, czego przykładem może być nazywanie osoby transpłciowej „tym czymś" – tłumaczą przedstawiciele organizacji.