Premier Kopacz będzie rozmawiać z górnikami

Premier Ewa Kopacz weźmie udział w rozmowach z protestującymi górnikami. Negocjacje rozpoczną się dziś o godzinie 14 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Aktualizacja: 12.01.2015 11:48 Publikacja: 12.01.2015 06:29

Premier Kopacz będzie rozmawiać z górnikami

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Wraz z premier do rozmów zasiądzie wojewoda śląski.

Czytaj także: Rozmowy z górnikami przerwane

Po przerwanych wczoraj rozmowach z przedstawicielami rządu działające w górnictwie związki zawodowe zapowiedziały akcję protestacyjno-strajkową w całym regionie śląsko-dąbrowskim w związku z rządowym planem likwidacji czterech kopalń, należących do zagrożonej upadłością Kompanii Węglowej.

Warunkiem wznowienia rozmów, stawianym przez górników, było uczestnictwo w nich premier Ewy Kopacz.

Kobiety chcą rozmawiać z prezydentem

Pracownice administracji i przeróbki węgla, a także żony górników kopalń przeznaczonych do likwidacji wyjeżdżają autokarami do Warszawy. Chcą rozmawia z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Kobiety wiozą petycję do prezydenta, którego mają zamiar prosić o włączenie się w spór rząd-górnicy. O 13.30 przyjęła je Anna Komorowska.

Autorki petycji podkreśliły w niej, że "zostały doprowadzone do rozpaczy" i nie zamierzają biernie się przyglądać, jak ich rodziny skazuje się na biedę.

"Dlatego gorąco prosimy pana prezydenta o pomoc. Wierzymy, że tylko pan prezydent jest dzisiaj w stanie przerwać koszmar naszych rodzin i doprowadzić do zmiany postawy rządu, która pozwoli wypracować program prawdziwej naprawy, a nie likwidacji polskiego górnictwa" - napisały.

"Nasze życie i życie naszych rodzin jest związane z kopalniami. Nagle z dnia na dzień dowiedziałyśmy się, że nasze kopalnie, miejsca pracy naszych mężów i ojców mają zostać zlikwidowane. Jesteśmy oburzone faktem, że ktoś lekką ręką skreśla nas, nasze rodziny, skazuje na życie w biedzie, skreśla nasze miasta, nasze małe ojczyzny" - czytamy w petycji.

Według autorek petycji obietnice rządu utworzenia nowych miejsc pracy "są mrzonką i kolejną obietnicą bez pokrycia".

"W naszych miastach już raz przeżywałyśmy restrukturyzację górnictwa polegającą na likwidacji zakładów górniczych. Wtedy również obiecywano nam rozwój, inwestycję i nowe miejsca pracy. Zamiast nich w naszych miastach powstały całe dzielnicy biedy, bezrobocia i beznadziei" - napisały.

Na Śląsku zaostrzają się protesty górników w związku z planowaną likwidacją czterech kopalń należących do Kompanii Węglowej. Do już strajkujących pod ziemią prawie 2 tysięcy górników z przeznaczonych do likwidacji zakładów mają dołączyć pracownicy pozostałych kopalń KW.

Blokady torów i dróg

Związkowcy w Katowicach zablokowali tory kolejowe na stacji Katowice-Zawodzie. Nie jeżdżą pociągi dalekobieżne, m.in. w kierunku Wrocławia, Warszawy, Sosnowca, Kielc i Krakowa. na zablokowanym odcinku kolejarze wprowadzili zastępczą komunikację autobusową. Zapowiadają, że poprowadzą ruch pociągów tak, by podróżni odczuli jak najmniej problemów.

Związkowcy z kopalni Piast blokują drogę przy przeznaczonej do likwidacji kopalni Brzeszcze. W proteście, będącym gestem solidarności z górnikami z przeznaczonych do likwidacji zakładów protestuje około 30 osób.

Wraz z premier do rozmów zasiądzie wojewoda śląski.

Czytaj także: Rozmowy z górnikami przerwane

Pozostało 96% artykułu
Społeczeństwo
Badanie: Polacy są przerażeni wojną i zmęczeni pomocą uchodźcom
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Społeczeństwo
Kłopoty Marszu Niepodległości. Prokuratura zawiadamia warszawski ratusz
Społeczeństwo
Badanie: Polacy najbardziej boją się wojny we własnym kraju
Społeczeństwo
Nowa pogoda długoterminowa na zimę 2024/2025. Styczeń przyniesie niespodziankę?
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Społeczeństwo
Antycyklon nadciąga nad Polskę. Będzie rządzić pogodą do połowy miesiąca
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni