Aktualizacja: 03.12.2019 14:16 Publikacja: 03.12.2019 13:59
Foto: AdobeStock
Sąd apelacyjny poinformował, że zmuszanie wnioskodawców, będących neutralnymi pod względem płci do ubiegania się o paszport męski lub żeński, jest niezgodne z prawem.
Sprawa została wniesiona do sądu przez aktywistkę Christie Elan-Cane, która od ponad 25 lat prowadzi kampanię poświęconą osobom neutralnym płciowo. Jak stwierdziła kobieta, „obecny system paszportowy mówi, że wnioskodawcy muszą zaakceptować fakt, że są mężczyznami lub kobietami”. Jej zdaniem, narusza to prawa człowieka. Elan-Cane złożyła wniosek o paszport w 2010 roku. W odpowiedzi poinformowano jednak, że komputer go nie zaakceptuje. 62-latka, która urodziła się jako kobieta, zaczęła przemianę po operacji, a teraz uważa, że osobom takim jak ona należy „dać więcej niż binarny wybór bycia mężczyzną lub kobietą”.
W sądzie padały argumenty, że nawet 1 proc. populacji, czyli około 630 000 osób, może nie identyfikować się ani jako mężczyzna, ani kobieta. Sąd został poinformowany także, że nie przedstawiono dowodów na to, że odmowa paszportu związana była z kwestiami bezpieczeństwa.
Obecnie dziesięć krajów oferuje swoim obywatelom dokumenty podróżnicze neutralne pod względem płci. Są to Australia, Kanada, Dania, Niemcy, Malta, Nowa Zelandia, Pakistan, Indie, Irlandia i Nepal. Wiele stanów USA, w tym Kalifornia, New Jersey i Oregon, wydaje już neutralne pod względem płci prawa jazdy oraz akty urodzenia.
Standardy paszportów do odczytu maszynowego określone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ONZ (ICAO) pozwalają poszczególnym państwom na wpisanie M (male), F (female) lub X w kategorii wskazującej płeć osoby, przy czym "X" oznacza płeć nieokreśloną.
Ponad 80 deputowanych podpisało najnowszy wniosek Izby Gmin, wzywając brytyjski urząd paszportowy i rząd do udostępnienia kategorii „X” w paszportach, „osobom, które nie identyfikują się z określoną płcią”.
Human Rights Watch, organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, apeluje, aby poparto wniosek Elan-Cane. W ubiegłym roku Sąd Najwyższy odrzucił pozew, ale zezwolono na apelację.
Zwolennicy trzeciej kategorii w paszportach twierdzą, że odmawianie paszportów z „X” osobom, których tożsamość nie jest określona, poddaje je dyskryminacyjnej polityce. Prawnicy Elan-Cane, którzy pracują nad sprawę pro bono, podkreślają także, że ta polityka jest niespójna, gdyż funkcjonariusze kontroli granicznej zezwalają posiadaczom zagranicznych paszportów z „X” na wjazd do Wielkiej Brytanii.
Zdaniem Elan-Cane, „tożsamość jest podstawowym prawem człowieka, a osoby, które nie mają jej określonej traktowane są, jakby nie miały żadnych praw”. - Niedopuszczalne jest, aby ktoś, kto nie definiuje się jako ani mężczyzna, ani kobieta, był zmuszony do zadeklarowania niewłaściwej płci w celu uzyskania paszportu - zaznaczyła. -Rząd Wielkiej Brytanii konsekwentnie i świadomie wykazuje zdecydowaną niechęć do zaspokojenia uzasadnionych potrzeb osób nieokreślonych płciowo. Jesteśmy społecznie niewidoczni i niewygodni w społeczeństwie, w którym tak wiele, nawet system legislacyjny, jest związane i klasyfikowane zgodnie z płcią. Rząd woli reagować na naszą sytuację, jakbyśmy nie istnieli, niż dążyć do umożliwienia naszej asymilacji w społeczeństwie - dodała.
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych argumentowało, że wydawanie paszportów z kategorią „X” miałoby szerokie implikacje i prowadziłoby do dodatkowych kosztów. Utrzymuje również, że byłoby to nieproporcjonalne obciążenie, ponieważ niewiele osób skorzystałoby na tej zmianie.
W rękach Polaków jest już niemal milion legalnie posiadanych sztuk broni. Dochodzi do tego pół miliona tzw. czarnoprochowców. Zdaniem ekspertów pojawiła się prawdziwa moda na posiadanie broni, której nie można tłumaczyć tylko wojną w Ukrainie.
„Czy Pani/Pana zdaniem Donald Trump jest w stanie doprowadzić do sprawiedliwego pokoju na Ukrainie?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Mieszkańcy Ozorkowa od kilku lat walczą o spokój oraz prawo do prywatności we własnych domach. Niestety, jak dotąd nikt nie jest w stanie im pomóc.
„Czy Pani/Pana zdaniem Elon Musk powinien przeprosić Radosława Sikorskiego za nazwanie go w serwisie X (dawniej Twitter) 'małym człowieczkiem' i za słowa "zamknij się" pod adresem polskiego ministra?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
73 proc. opłacających składki Ukraińców nie ma 44 lat. Emeryturę pobiera tylko 8 tys. – mówi „Rzeczpospolitej” dr Janina Petelczyc, ekspertka ds. zabezpieczenia społecznego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Raport Gallupa „World Happiness Report 2025” pokazuje dobrze znaną prawidłowość – najszczęśliwsi są mieszkańcy państw skandynawskich. Dla nas ważne jest to, że Polska zaliczyła w tym rankingu duży awans, osiągając najwyższe miejsce w historii.
Przy ulicy Modlińskiej w Warszawie, gdzie znajduje się hala GlobalEXPO, wybuchł pożar w hali magazynowej – informuje TVN Warszawa. Trwa akcja służb.
Partie polityczne w Wielkiej Brytanii mogą obecnie przyjmować darowizny od brytyjskich firm w dowolnej wysokości, dzięki czemu zagraniczni darczyńcy mogą wykorzystać nawet niewielkie firmy do finansowania partii na Wyspach. Wkrótce jednak może się to zmienić - a wszystko przez deklaracje Elona Muska, najbogatszego człowieka świata, bliskiego współpracownika Donalda Trumpa.
Współczesne Polki chcą czuć się ważne, ale również są dla siebie krytyczne, wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. przez twórczynie popularnego na Instagramie profilu socjożki.pl, Katarzynę Krzywicką-Zdunek i Dorotę Peretiatkowicz.
W rękach Polaków jest już niemal milion legalnie posiadanych sztuk broni. Dochodzi do tego pół miliona tzw. czarnoprochowców. Zdaniem ekspertów pojawiła się prawdziwa moda na posiadanie broni, której nie można tłumaczyć tylko wojną w Ukrainie.
Wierzę, że przyjdzie taki moment – i że nie będzie on specjalnie odległy – w którym będziemy mogli tę sprawę zbadać do końca – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński, mówiąc o śmierci i przesłuchaniu Barbary Skrzypek, swojej wieloletniej współpracownicy.
Kobiety w wyborach do parlamentu w dużej mierze zdecydowały o ich wyniku, teraz chcemy ponownie je zmobilizować i wysłuchać. Żeby równość przestała być tylko zapisem na papierze, a stała się faktem, potrzebujemy Rafała Trzaskowskiego jako prezydenta - powiedziała Monika Rosa, posłanka KO.
Choć termin na rejestrację jeszcze nie minął, już wiadomo, że przed nadchodzącą elekcją prezydencką będzie najwięcej w historii komitetów wyborczych. Większość nie poradzi sobie ze zbiórką 100 tys. podpisów, ale i tak specjaliści mówią o ciekawym zjawisku społecznym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas