Nawet wtedy, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/436-152/13/MCZ).
Wystąpił o nią mężczyzna, który założył wspólne konto z żoną. Zgodnie z umową rachunku bankowego będzie razem z małżonką współposiadaczem zgromadzonych środków. Każde z nich zachowa prawo składania dyspozycji bankowych mających na celu rozporządzanie środkami, ale proporcjonalnie do zgromadzonych przez siebie kwot.
Rok wcześniej między małżonkami została wprowadzona rozdzielność majątkowa. Planują oni zasilanie konta także kwotami pochodzącymi z majątku odrębnego. Czy takie wpłaty są darowizną na rzecz małżonka? Czy trzeba do nich stosować przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, np. obowiązek zgłaszania przelewów do urzędu skarbowego?
Zdaniem mężczyzny sam fakt posiadania wspólnego konta lub uczynienie jednego z małżonków współwłaścicielem nie oznacza faktycznego dokonania darowizny.
Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Podkreślił, że posiadanie wspólnego rachunku bankowego nie przesądza o własności znajdujących się na nim środków. Jedynie zawarcie umowy darowizny i/lub faktyczne przekazanie środków finansowych przez żonę na rzecz męża wiązałoby się z koniecznością dokonania – dla celów zachowania zwolnienia z podatku – zgłoszenia do urzędu skarbowego. Tak długo jak taka umowa nie zostanie zawarta lub nie dojdzie do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, brak jest podstaw do zastosowania przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.