Aktualizacja: 23.07.2018 07:14 Publikacja: 22.07.2018 19:17
Foto: Fotorzepa, Michał Kolanko
W czasie ostatnich protestów pod Sejmem, organizowanych m.in. przez Komitet Obrony Demokracji i Obywateli RP, doszło do przepychanek z policją i strażą marszałkowską. Aleksander Twardowski, założyciel stowarzyszenia Inicjatywa Demokratyczna zapytał na Twitterze "czy to prawda, że wśród policjantów zabezpieczających protesty pod sejmem byli funkcjonariusze WOT w policyjnych mundurach?".
"Nie znali podstaw prawnych dokonywanych zatrzymań, ani nie przedstawiali się nazwiskiem i stopniem" - twierdził Twardowski, a doniesienia szybko zostały podchwycone przez użytkowników Twittera oraz część polityków. "Jeszcze dziś wystąpię z interwencją w tej sprawie" - zapowiadał w piątek poseł Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej.
- Absolutnie nie mam żadnych intencji niestawienia się przed komisją śledczą, musi się to jednak odbywać zgodnie z prawem - mówi Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).
Blisko 6 tys. młodych ludzi podejmie w pierwszym roku naukę w nowo tworzonych oddziałach o profilu mundurowym, które będą przygotowywać do pracy w policji i w Straży Granicznej.
Sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych chce ponad 100 mln zł na podwyżki dla funkcjonariuszy ABW. Ostatnie słowo będzie jednak należeć do ministra finansów.
Żandarmeria Wojskowa przejęła ochronę konwojów z pomocą dla Ukrainy od policji i CBŚP – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
W ramach akcji „Lucyna”, zwanej „psią grypą” na zwolnieniach lekarskich może przebywać ok. 10 tys. policjantów – twierdzą organizatorzy policyjnego protestu. Jednak skalę trudno zweryfikować, bo KGP o niej milczy.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Jeżeli mieliśmy dziury w przepisach i działaniu służb, jeżeli staliśmy się śmietnikiem Europy i zaczęto do nas przywozić również odpady niebezpieczne, to na ich likwidację powinny iść środki z budżetu państwa – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
W szwedzkich muzeach znajdują się zabytki wywiezione z terenów Rzeczpospolitej w czasie potopu. Ministerstwo Kultury dokumentuje takie straty, ale czy trwają rozmowy z tamtejszymi muzeami, aby wróciły do Polski? Odpowiedź MSZ jest jednoznaczna.
„Czy uważa Pani/Pan Karola Nawrockiego za kandydata ponadpartyjnego?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
– Wybory prezydenckie wygrywa się, sięgając dalej niż elektorat partii. Myślę, że Karol Nawrocki ten potencjał posiada – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Andrzej Nowak. Historyk zarekomendował kandydaturę prezesa IPN w wyborach prezydenckich, którą popiera również PiS.
"Potępiamy nadmierną siłę użytą przeciwko Gruzinom korzystającym ze swojej wolności protestu i zawiesiliśmy nasze Strategiczne Partnerstwo z Gruzją" – poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA.
Prozachodnia przywódczyni Gruzji, która nie uznaje wyników wyborów parlamentarnych, przekazała, że pozostanie na swoim stanowisku. Jak zaznaczyła, nie zmieni się to "dopóki legalny parlament nie wybierze nowego prezydenta".
Kandydat "obywatelski" na prezydenta RP Karol Nawrocki po posiedzeniu Rady Politycznej PiS zwrócił się do członków tej partii. - Nic mnie nie złamie, ale nie jestem gotowy, aby do walki przystąpić bez waszego poparcia, bez waszego doświadczenia, bez waszego poświęcenia i zaufania, że wszyscy wspólnie możemy wygrać. Niech żyje Polska! - mówił. Występujący chwilę później prezes PiS poinformował, że Rada Polityczna PiS udzieli poparcia kandydaturze Karola Nawrockiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas