Reklama
Rozwiń

Nasze wojska pojadą do Mali

Rząd przyjął wniosek do prezydenta o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali. W misji UE weźmie udział ok. 20 polskich instruktorów

Publikacja: 29.01.2013 15:39

Nasze wojska pojadą do Mali

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

O tym, jacy polscy żołnierze pojadą do Mali zadecydują w środę w Brukseli. - Bierzemy pod uwagę trzy możliwości: wysłanie do Mali wojsk inżynieryjnych, instruktorów wojsk specjalnych, lub naszych logistyków - informuej "Rz" Jacek Sońta, rzecznik MON.

Misja miałaby trwać od 16 lutego do końca 2013 r. Planowane wydatki związane z użyciem kontyngentu wyniosą ok. 5,8 mln zł i zostaną sfinansowane z budżetu MON.

W połowie stycznia szefowie dyplomacji krajów UE powołali wojskową misję szkoleniową EUTM Mali, która ma szkolić malijską armię. Na początku stycznia, na interwencję wojskową w Mali, zdecydowała się Francja - popierana przez pozostałe państwa UE. Celem działań 2500 francuskich żołnierzy jest powstrzymanie ofensywy powiązanych z Al-Kaidą islamistów, którzy opanowali północ Mali i posuwali się w kierunku stolicy - Bamako.

W poniedziałek w Paryżu premier Donald Tusk spotkał się z prezydentem Francois Hollande'em. Po spotkaniu premier powiedział, że nie ma potrzeby uczestniczenia bezpośrednio w działaniach bojowych ze strony polskich żołnierzy. W misji unijnej w Mali uczestniczyć będzie 20 polskich instruktorów. Premier zadeklarował też ewentualną pomoc w zakresie sprzętu wojskowego. Zapewnił, że nasze wojska nie będa prowadziły działań bojowych w tym afrykańskim kraju.

UE w ramach misji szkoleniowej zamierza wysłać do Mali około 200 instruktorów wojskowych i około 250 żołnierzy dla ochrony misji, która zostanie rozmieszczona na przełomie lutego i marca. Jej koszt oszacowano na 12,3 mln euro, a jej mandat ma obowiązywać 15 miesięcy.

Andrzej Talaga: Nie jedźmy do Mali na wojnę

Służby
Pożar w Ząbkach pod lupą służb. Ustaliliśmy, jakie stawiają hipotezy
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Służby
Tomasz Siemoniak na granicy z Litwą. Postawił Niemcom warunek
Służby
Przerzut migrantów: szlak wiedzie teraz przez Białoruś i Litwę
Służby
Donald Tusk: Od 7 lipca wracają kontrole graniczne na granicy z Niemcami i Litwą
Służby
Straż Graniczna komentuje głośne nagranie. „To nie migranci, lecz funkcjonariusze”