Reklama
Rozwiń

Funkcjonariusze chcą być lepiej chronieni

Komornicy, policjanci, kuratorzy chcą silniejszej ochrony prawnej

Publikacja: 01.04.2010 04:00

Funkcjonariusze chcą być lepiej chronieni

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Reakcją na ostatnie akty agresji wobec funkcjonariuszy publicznych jest nieformalny sojusz komorników, policjantów i kuratorów. Ich organizacje zaapelowały do mediów o pomoc w rzetelnym kształtowaniu wizerunku urzędników narażonych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia podczas wykonywania obowiązków.

– Łączy nas jedno. Pracujemy na ulicach. Chodzimy do dłużników, podopiecznych, na interwencje. Od innych urzędników różni nas to, że nie siedzimy w biurach – wyjaśnia Andrzej Kulągowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Mówi, że celem akcji nie jest podniesienie wysokości kar za agresywne działania wobec funkcjonariuszy.

– To nie wystarcza. Niezbędne są rozwiązania systemowe, bo działamy w imieniu państwa – dodaje.

Z kolei Antoni Duda, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, zwraca uwagę na tendencję wzrostu agresji wobec policjantów. – Brakuje nam należytej ochrony prawnej i zabezpieczenia finansowego, gdy w wyniku przestępstwa policjant traci zdrowie lub ginie. Podobnie jest, gdy dochodzi on swoich racji przed sądem i musi korzystać z pieniędzy związkowych i pomocy fundacji – podkreśla.

Andrzej Martuszewicz, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów, oczekuje od władz, że zapewnią kuratorom ochronę przed agresją odpowiednią do wagi wykonywanych przez nich zadań oraz ponoszonego ryzyka.

– Nie potrzebujemy laurek. Chcemy tylko obiektywnego opisywania naszych działań i dlatego apelujemy o wsparcie mediów, bo często brakuje rzetelnych i obiektywnych ocen naszej pracy – dodaje.

Iwona Karpiuk-Suchecka, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej, przypomina, że od dziś rozpoczną się eksmisje z mieszkań. – Nikt za dramaty ludzkie nie obciąża gmin, które nie przygotowują lokali tymczasowych i zastępczych, nie wywiązując się z obowiązków. Tym złym jest komornik. Takie wrażenie pozostaje po tytułach w mediach, takich jak np. „Woda i komornik zabrali wszystko" – mówi. Uzupełnia, że najsurowsze nawet prawo karne, stosowane w wyrozumiały sposób przez sądy, niczego nie zmieni.

– Zaliczenie filmu „Komornik" to za mało, by poznać naszą pracę – konkluduje Kulągowski. – Każdy z nas występuje pod nazwiskiem, podaje się w mediach nasze funkcje. Tymczasem anonimowi są dłużnicy, zatrzymani i przestępcy, którzy nie pokazują twarzy. To my później jesteśmy uznawani za winnych. Stąd też apel: szanujmy funkcjonariuszy publicznych.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono