Ministerstwo Finansów opublikowało projekt założeń do zmian w ustawie o Służbie Celnej. Podstawowe cele to zapobieganie korupcji i walka z przestępczością.

Służba Celna ma ściśle współpracować z centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Funkcjonariusze kierowani do pracy w oddziałach granicznych będą poddawani badaniu psychofizjologicznemu. W czasie służby nie będą zaś mogli posiadać ani korzystać z prywatnych telefonów, laptopów czy tabletów. Chodzi o to, by uniemożliwić przekazywanie informacji nieuprawnionym. W razie potrzeby będą mogli skontaktować się z rodziną przez służbowy telefon.

MF chce też odejść od zasady, że środki transportu mogą zatrzymywać tylko umundurowani funkcjonariusze i tylko w oznakowanych pojazdach. Po wejściu w życie nowych przepisów także celnik w nieoznakowanym samochodzie (ale w mundurze) będzie mógł zatrzymywać inne pojazdy do kontroli.  Ma to uczynić skuteczniejszym zwalczanie przestępstw akcyzowych i celnych.

Kolejne założenie to rozszerzenie tajemnicy celnej. Ma objąć m.in. prowadzone przez Służbę Celną analizy ryzyka, na podstawie których przeprowadzane są potem kontrole.

Resort chce też wprowadzić ułatwienia dla kontrolowanych przez Służbę Celną przedsiębiorców, którym wcześniej został przyznany status tzw. upoważnionego przedsiębiorcy (AEO). Korzyścią jest mniejsza liczba kontroli i możliwość wcześniejszego  zawiadamiania o nich. Tacy przedsiębiorcy mają być zawczasu informowani o ryzyku utraty statusu AEO lub pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.