Policjantem jest się 24 godziny na dobę

Zasady etyki zawodowej obowiązują funkcjonariuszy nie tylko w czasie wykonywania czynności służbowych, ale także w życiu prywatnym.

Publikacja: 23.06.2015 06:50

Policjantem jest się 24 godziny na dobę

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Policjant w czasie wolnym od służby, będąc po wpływem alkoholu, wywołał awanturę w miejscu publicznym. Był wulgarny i agresywny wobec interweniujących policjantów oraz personelu izby wytrzeźwień, do której został odwieziony. Nie był to pierwszy tego typu incydent z jego udziałem. Czy za takie zachowanie w czasie wolnym może być pociągnięty do odpowiedzialności służbowej?

Tak. Przepis art. 132 ust. 1 ustawy o Policji przewiduje, że policjant odpowiada dyscyplinarnie za popełnienie przewinienia polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej. Zasady te są określone w załączniku do zarządzenia nr 805 komendanta głównego policji z 31 grudnia 2003 r. Z § 14 zasad etyki wynika, że stosunek policjanta do innych policjantów powinien być oparty na przestrzeganiu zasad poprawnego zachowania, poszanowania godności, a także tolerancji w zakresie nienaruszającym porządku prawnego. Z kolei § 23 stanowi, że policjant powinien dbać o społeczny wizerunek policji jako formacji, w której służy, i podejmować działania służące budowaniu zaufania do niej.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo