1 marca 2017 r. weszła w życie reforma administracji skarbowej, zgodnie z którą służba celna, administracja podatkowa i kontrola skarbowa zostały skonsolidowane i przekształcone w Krajową Administrację Skarbową. Jednocześnie pracownicy oraz funkcjonariusze zatrudnieni w dotychczasowych jednostkach – tj. izbach skarbowych, urzędach kontroli skarbowej oraz izbach celnych – stali się z mocy prawa pracownikami albo funkcjonariuszami zatrudnionymi w jednostkach organizacyjnych KAS. W związku z tym nastąpi wygaszenie stosunków pracy osób objętych reformą, a następnie przedstawienie im nowych warunków zatrudnienia. Do tego czasu – a konkretniej do momentu podjęcia decyzji – pracowników będą obowiązywały dotychczasowe warunki zatrudnienia. Cały proces powinien się zakończyć do 31 sierpnia 2017 r.
Prawo do świadczenia...
Etap przejściowy, z którym mamy obecnie do czynienia, niesie za sobą różnego rodzaju skutki, których to ustawodawca niestety nie przewidział, a co teraz stara się naprawić. Przykładem takich działań naprawczych jest ustawa z 10 lutego 2017 r. nowelizująca ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podpisana przez Prezydenta 27 lutego br. (DzU poz. 396).
Przed utworzeniem KAS funkcjonariusze Służby Celnej nie podlegali ubezpieczeniu chorobowemu. Jednak w związku z przeprowadzaną reformą część funkcjonariuszy, którym wygaszone zostaną stosunki pracy, nie otrzyma propozycji kontynuowania służby w ramach aparatu celno-skarbowego, lecz dostanie propozycję zatrudnienia jako tzw. pracownicy cywilni.
Po takim ucywilnieniu funkcjonariusze byliby traktowani jak pracownicy rozpoczynający pracę. W związku z tym nie byłoby możliwe wliczenie im czasu trwania służby do wymaganego okresu 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, po upływie którego pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego.
Stąd też konieczne stało się wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą funkcjonariuszom Służby Celnej, którzy przyjęli nową propozycję zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych KAS, zasiłek chorobowy oraz macierzyński będą przysługiwały już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.