Pracownicy korpusu służby cywilnej skarżą się do rzecznika praw obywatelskich, że nie mają prawa do odpraw pieniężnych w związku ze znoszeniem wojskowych komend uzupełnień na podstawie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=344088]rozporządzenia ministra obrony narodowej z 4 marca 2010 r. w sprawie wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień (DzU nr 41, poz. 242)[/link].
Odstąpienie od 1 stycznia 2009 r. od obowiązkowego odbywania zasadniczej służby wojskowej zmieniło charakter zadań WKU. Ich liczba ma być zmniejszona, a zatrudnienie w tych, które pozostaną – zredukowane. Oznacza to zwolnienia dla większości tam zatrudnionych, w tym pracowników korpusu służby cywilnej.
Tylko do 31 grudnia 2010 r. WKU utworzone przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia funkcjonują zgodnie z dotychczas określonymi siedzibami i terytorialnym zasięgiem.
Skarżący uważają, że doświadczenie uzyskane w pracy w administracji wojskowej mogłoby zostać wykorzystane, gdyby zostały im stworzone możliwości jej kontynuowania. Sytuację pogarsza to, że ze względu na niewielką liczbę zatrudnionych w poszczególnych WKU nie stosuje się przy zwolnieniach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1167D9759E2ABC5F7AC4CA29511A0F70?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników[/link]. Zdaniem skarżących, skoro nie mogą na tej podstawie liczyć na odprawy pieniężne, powinni mieć zapewnioną osłonę socjalną – w ramach regulacji przekształceń w resorcie obrony.
Zastępca rzecznika wystąpił do ministra obrony narodowej, by zajął stanowisko w tej sprawie.