Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie magazynów czasowego składowania. Są to miejsca, w których przedsiębiorcy mogą przechowywać towary bez konieczności płacenia cła i VAT. To bardzo się przydaje przy długim oczekiwaniu na odprawę celną, gdy w grę wchodzi np. konieczność uzupełnienia czy poprawienia dokumentacji. Nowe przepisy mają ograniczyć formalności z tym związane.
Przede wszystkim firmy ubiegające się o pozwolenie na prowadzenie takiego magazynu celnego będą podawały we wniosku mniej informacji niż dotychczas. Mniej też będą musiały dołączać do wniosku załączników. Ministerstwo Finansów uznało bowiem, że nie ma potrzeby składania załączników, gdy wynikające z nich informacje celnicy mogą uzyskać z innych dostępnych im źródeł. Dlatego zniknie na przykład obowiązek przedstawiania projektu regulaminu prowadzenia magazynu, który obecnie należy dołączyć do wniosku. Jak zakłada ministerstwo, postanowienia regulaminu określane będą przez organ celny w pozwoleniu jako warunki prowadzenia magazynu.
Ministerstwo Finansów chce także zrezygnować z obowiązku załączania do wniosku wzorów ewidencji towarów składowanych w magazynie. Zgodnie z projektem rozporządzenia, przedsiębiorcy będą musieli uzgadniać ewidencję towarów z organem celnym, licząc od dnia otrzymania pozwolenia. W myśl bowiem projektowanego § 6 ust. 4 rozporządzenia szczegółowy zakres informacji, które powinna zawierać ewidencja, podlegać będzie zatwierdzeniu przez organ celny.
Co ważne, ministerstwo tak zaplanowało ułatwienia dla firm, aby nie uniemożliwiły one skutecznego sprawowania dozoru celnego i kontroli celnej oraz weryfikacji warunków, od których przepisy prawa celnego uzależniają udzielenie pozwolenia. Z tego też względu w rozporządzeniu ministerstwo zamierza zobowiązać prowadzącego magazyn do zapewnienia organowi celnemu dostępu do treści ewidencji w miejscu określonym w pozwoleniu.
Nowe przepisy, jak zakładają autorzy projektu, zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.