Pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Zmiany dotyczą przede wszystkim kariery żołnierzy.
Pojawią się nowe stopnie podoficerów młodszych i starszych, a także oficerów młodszych. Będą oni dłużej pełnić służbę na jednym stanowisku. Po trzech latach, gdy taki żołnierz uzyska wzorową lub bardzo dobrą opinię służbową, będzie mógł zostać przeniesiony na wyższy stopień wojskowy, wzrośnie także jego uposażenie. Nastąpi to bez konieczności zmiany jego stanowiska, co utrudnia obecnie awans. W szczególnych przypadkach okres służby uprawniający do zmiany zaszeregowania będzie można skrócić do dwóch lat.
Zawodowi szeregowi także dostaną dwa stopnie wojskowe. Dla nich jednak awans i podwyżka uposażenia staną się możliwe dopiero po pięciu latach wzorowo lub bardzo dobrze ocenianej służby. Tylko w szczególnych przypadkach ten okres zostanie skrócony do trzech lat.
Negatywna ocena sprawnościowa zablokuje awans, ale nie spowoduje zwolnienia
Projekt ustawy odbiega nieco od przyjętych wcześniej przez rząd założeń do nowelizacji. Zgodnie z założeniami absolwenci uczelni wojskowych, którzy rozpoczęli studia przed dniem wejścia w życie ustawy, a program nauczania nie wymagał od nich tytułu magistra, mogli otrzymać stopień wojskowy podporucznika i być wyznaczeni na stanowiska pomimo niespełnienia wymagań dotyczących wykształcenia. Zgodnie z nowym projektem zacznie być trudniej. Studenci będą musieli uzyskać tytuł magistra, a rektorzy uczelni wojskowych zmienić programy nauczania tak, by im to umożliwić.
Jedna z ważniejszych zmian to przyznanie żołnierzom-ojcom prawa do urlopu w związku z przyjściem na świat potomka. Po tym, gdy Sejm znowelizował przepisy, przyznając takie uprawnienie policjantom, strażakom i przedstawicielom innych służb mundurowych, żołnierze są ostatnią grupą, która nie ma prawa do wolnego.