Żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych otrzymają więcej pieniędzy za ćwiczenia wojskowe. Takie zmiany przewiduje wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Do tej pory przysługiwała im 1/30 miesięcznego wynagrodzenia za każdy dzień ćwiczeń. Byli więc stratni, bo w miesiącu jest średnio 21 dni roboczych. Nowelizacja przewiduje zatem wprowadzenie wskaźnika 1/21 miesięcznego wynagrodzenia. Żołnierze rezerwy dostaną też wsparcie na szkolenie na cywilnym rynku pracy.
Należności za ćwiczenia mają być naliczane według stanowiska, a nie tylko stopnia. Podnoszenie kwalifikacji będzie zaś premiowane dodatkami motywacyjnymi.
Nowa ustawa wprowadza także zmiany w wypłacaniu uposażenia osobom, które odbyły służbę przygotowawczą, a następnie wstępują do NSR. Teraz ochotnicy otrzymują je z góry. Po wejściu w życie nowelizacji świadczenie będzie przysługiwało dopiero po każdym zakończonym miesiącu szkolenia. Dzięki temu wojsko wykluczy nadużycia.
Ustawa przewiduje zawieszenie przydziału kryzysowego w czasie ciąży i po porodzie. Potem będzie można przyjąć żołnierza rezerwy-kobietę na dotychczasowy przydział kryzysowy bez procedury zawarcia nowego kontraktu.
Od dziś przedterminowe zwolnienie ze służby przygotowawczej ma następować nie automatycznie, na życzenie szkolonego, lecz fakultatywnie, zależnie od decyzji dowódcy, z ważnych względów osobistych. Okres służby przygotowawczej może zostać skrócony dla żołnierzy, którzy wymagane umiejętności nabyli już przed przyjściem do NSR. W programie szkolenia mają być bowiem uwzględniane doświadczenia zdobyte przez absolwentów klas o profilu wojskowym i w organizacjach o charakterze proobronnym.