Centralne Biuro Śledcze zlikwidowało właśnie kanał przerzutowy haszyszu z Indii do Elbląga. To dobra wiadomość jak na pierwsze dni samodzielnego funkcjonowania Biura – w oderwaniu od Komendy Głównej Policji. Na to pozwala wchodząca dziś w życie nowela ustawy o policji. Dzięki zmianom powstaje wyspecjalizowana jednostka organizacyjna o ogólnokrajowym zasięgu działania.
CBŚ skupi się teraz na rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości zorganizowanej – tej najgroźniejszej. To nic innego jak wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą. Szefa Biura powoływał i odwoływał będzie minister spraw wewnętrznych. Komendant CBŚ nie będzie miał do dyspozycji własnych pieniędzy, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec podległych mu funkcjonariuszy. Dostanie też prawo do wnioskowania o zarządzenie kontroli operacyjnej (podsłuchu) nawet w nadzwyczajnych i niecierpiących zwłoki sytuacjach.
Samodzielne CBŚ zostanie wzmocnione ponad 200 etatami z KGP. Do tej pory liczyło ok. 2 tys. osób.
Ponadto to komendant Biura, a nie jak do tej pory szef KGP, będzie odpowiadał za realizację zadań ochronnych wobec świadków koronnych. Obecnie pod ochroną policji jest ich 89. Może też wskazywać lekarzy i placówki medyczne, od których osoba chroniona powinna uzyskiwać świadczenia opieki zdrowotnej. Chroniony ma obowiązek stosować się do warunków korzystania z takiej pomocy, w przeciwnym wypadku będzie musiał zwrócić koszty leczenia.
Na nowo obowiązują od dziś też zasady udzielania ochrony i pomocy świadkom koronnym. Mogą oni liczyć na pomoc finansową państwa. W razie potrzeby mają szansę na operację plastyczną na nasz koszt, nowe mieszkanie i miejsce pracy. Zagrożony świadek może też opuścić Polskę.