Zgodnie z zarządzeniem wójta dotychczasowy sekretarz – Artur B. (imię fikcyjne) – po przeniesieniu na inne urzędowe stanowisko kierownicze miał zachować dotychczasowe składniki wynagrodzenia w takiej samej wysokości.
Czytaj także: Czy można jednocześnie wykonywać obowiązki wójta i sekretarza
Zarządzenie wójta do sądu administracyjnego zaskarżył wojewoda, którego zdaniem nie miało ono podstawy prawnej. Wyjaśnił, że do stosunku pracy sekretarza gminy, w tym zasad jego modyfikacji, znajdują zastosowanie przepisy ustawy Kodeksu pracy, a czynność prawna dokonana kwestionowanym zarządzeniem stanowi wypowiedzenie warunków pracy. Tymczasem brzmienie art. 42 Kodeksu pracy nie pozostawia wątpliwości, że wypowiedzenie warunków pracy powinno nastąpić zwykłym pismem, a nie zarządzeniem.
Wypowiedzenie w zwykłym piśmie
– W obowiązującym porządku prawnym brak jest przepisu prawa powszechnie obowiązującego pozwalającego na modyfikowanie stosunku pracy pracownika urzędu gminy za pomocą zarządzenia – wskazał wojewoda.
W odpowiedzi na skargę wójt zgodził się z twierdzeniem wojewody, że wobec stosunku pracy sekretarza gminy znajdują zastosowanie przepisu Kodeksu pracy. Jak jednak zaznaczył, w tym przypadku nie doszło ani do wypowiedzenia stosunku pracy, ani do wypowiedzenia warunków pracy i płacy.