Dodatek motywacyjny sięgający 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego otrzyma nauczyciel takiej placówki nie krócej niż przez dwa miesiące i nie dłużej niż przez sześć miesięcy. Aby na niego zasłużyć, uczniowie lub słuchacze muszą mieć osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze, potwierdzane wynikami albo sukcesami w konkursach, zawodach i olimpiadach.

Ponadto taka osoba musi m.in. umiejętnie rozwiązywać problemy wychowawcze słuchaczy, mieć osiągnięcia w realizacji zadań wynikających ze statutu szkoły i co najmniej dobrą ocenę pracy. Z kolei w ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym liczy się także poprawność i terminowość sporządzanych opinii oraz aktywność w podejmowaniu działań służących przeciwdziałaniu i zapobieganiu demoralizacji nieletnich.

Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły lub kierownika ośrodka albo inne stanowisko kierownicze, przysługuje dodatek funkcyjny od 5 do 100 proc. otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Za warunki pracy nauczyciel lub psycholog dostanie także dodatek od 40 do 65 proc. płacy zasadniczej w zależności od rodzaju placówki.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CDF8808AFF927CD65DFC3B2F97B9FFF0?id=322563]Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie dodatków, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych oraz szkołach przy zakładach karnych i aresztach śledczych (DzU nr 141, poz. 1153)[/link] weszło w życie 31 sierpnia, ale z mocą wsteczną od 1 kwietnia br.

Zastąpiło poprzednie rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 20 czerwca 2007 r. w tej sprawie (DzU nr 121, poz. 837), które utraciło moc 1 kwietnia br.