24 kwietnia bieżącego roku weszła w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=347612]nowelizacja ustawy – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw[/link]. Wprowadza ona istotne zmiany w przepisach mówiących o tym, komu przysługuje czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania do danej rady – organu stanowiącego gminy.
W odniesieniu do obywateli polskich cenzus domicylu wprowadzał art. 5 ust. 1 w zw. z art. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17A3C27C0C786F51887C472529108283?id=170645]ordynacji[/link]. Jak wynikało z tych przepisów w brzmieniu poprzedzającym omawianą nowelizację, prawo wybierania do danej rady przysługiwało każdemu obywatelowi Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady (art. 5 ust. 1).
Dodatkowe warunki przewidywał art. 6 ust. 1, zgodnie z którym posiadanie czynnego prawa wyborczego uzależnione było od wpisania wyborcy do prowadzonego w gminie stałego rejestru wyborców. Ustęp 2 tego przepisu stanowił, że wpis do rejestru wyborców musiał zostać dokonany co najmniej 12 miesięcy przed wyborami. Analogiczne rozwiązania – w stosunku do obywateli UE zawiera art. 6a samorządowej ordynacji wyborczej.
Uchwalona 24 kwietnia 2010 r. nowelizacja obowiązek wpisu do rejestru wyborców uchyliła, uzależniając przyznanie prawa wybierania do rady gmin jedynie od warunku osiągnięcia odpowiedniego wieku oraz stałego zamieszkania na terenie danej gminy.
[srodtytul]Przeszkody szczególne[/srodtytul]