Zastaw rejestrowy jest jednym z ograniczonych praw rzeczowych, które daje zastawnikowi uprawnienie do zaspokojenia wierzytelności z przedmiotu zastawu (lub pożytków przedmiotu zastawu) bez względu na to, czyją przedmiot zastawu stanie się własnością, oraz z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi zastawcy.
Stronami umowy zastawu rejestrowego, a tym samym stosunku prawnego powstałego w wyniku zawarcia tejże umowy, są zastawnik, jako osoba, której to ograniczone prawo rzeczowe przysługuje, oraz zastawca, który obciążył swój majątek danym prawem, a który może, lecz nie musi, być dłużnikiem osobistym zastawnika.
Z instytucji zastawu rejestrowego mogą już korzystać wszelkie podmioty prawa. Wcześniej ustawa określała zamknięty katalog podmiotów, na rzecz których zastaw rejestrowy mógł zostać ustanowiony.
Prawo zastawu rejestrowego może być ustanowione również na rzecz jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz ich związków. JST może zawrzeć umowę zastawniczą zarówno jako zastawnik, jak i zastawca.
[srodtytul]Bez ograniczeń czasowych[/srodtytul]