[b]Tak[/b]. Przewidziane w ustawie o drogach publicznych zaliczenie dróg do jednej z kategorii dróg publicznych dotyczy zarówno dróg już wybudowanych, tj. już stanowiących budowle w rozumieniu prawa budowlanego, jak i dróg dopiero przewidzianych do urządzenia w planach zagospodarowania przestrzennego (bądź objętych decyzjami o lokalizacji inwestycji celu publicznego), o ile przewidziano dla nich parametry techniczne odpowiadające klasom właściwym dla danych kategorii dróg publicznych.
Wynikająca z art. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=662FB3B1A02A0F063BDC38EF8D279BDA?id=184778]ustawy o drogach publicznych[/link] możliwość uzyskania przez nowy odcinek drogi kategorii drogi publicznej dopiero po jego wybudowaniu wynika z konieczności dostosowania parametrów technicznych każdego nowego odcinka drogi do parametrów technicznych drogi głównej i z potrzeby uczynienia tego samego podmiotu zarządcą tej samej drogi.
Z tych przyczyn powoływanie powyższego przepisu dla uzasadnienia twierdzenia, że generalnie zaliczeniu do dróg publicznych mogą podlegać jedynie drogi już urządzone w terenie (wybudowane), jest nieuzasadnione.
W sprawie znaczenia nie ma też okoliczność, że nie zawsze istnieje tożsamość między właścicielem dróg (czy gruntów zajętych pod drogi) a podmiotami będącymi zarządcami poszczególnych kategorii dróg publicznych (wymienionymi w art. 19 ust. 2 ustawy o drogach publicznych).
[i]Podstawa prawna: