Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska walczy o pomoc dla osób niepełnosprawnych. Zamierza występować do samorządów w całym kraju o tworzenie nowych mieszkań chronionych. Interweniowała już w 2010 r. u prezydenta m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dzięki temu w stolicy powstaje właśnie druga taka alternatywna forma pomocy dla byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych.
– Doświadczenie w pracy na rzecz upośledzonych umysłowo utwierdziło mnie w przekonaniu, że problemem dla tych ludzi jest powrót do życia w środowisku lokalnym – mówi "Rz" Krystyna B. Kozłowska. Dodaje, że dostawała informacje od rodzin chorych, iż wielu z nich nie ma wystarczającego wsparcia i wraca po przerwie do szpitala psychiatrycznego.
Zazwyczaj w mieszkaniach chronionych, o które walczy rzecznik, miejskie ośrodki pomocy społecznej umieszczają właśnie osoby chore psychicznie i niepełnosprawne intelektualnie. Specjaliści pracujący w tych mieszkaniach przygotowują pacjentów do samodzielnego życia i funkcjonowania.
Chorzy mogą kształtować tam swoje umiejętności społeczne oraz odpowiedzialność i zaradność. Dzięki polepszeniu tych cech często nie będą musieli powracać do szpitala psychiatrycznego.
Miejskie ośrodki pomocy społecznej mogą przyznać mieszkania chronione także osobom opuszczającym rodzinę zastępczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, a także tym, które dostały w Polsce status uchodźcy.