Świadczenie stało się nienależne, więc winny odzyskać działki, a gdy zostały sprzedane — ich równowartość Samorządowcy i prawnicy z którymi rozmawialiśmy nie widzą większych szans takiej akcji procesowej.
W czerwcu 2011 r. Trybunał Konstytucyjny uchylił rozporządzenie upoważniające rządowo-kościelną Komisję Majątkową (już rozwiązaną) do „typowania" składników majątku do przekazania Kościołowi jako rekompensaty dla niego za mienie utracone w pierwszych latach PRL.
Zdaniem prof. Łętowskiej po wejściu w życie obecnej konstytucji (17 października 1997 r.) Komisja powinna była zmienić charakter (wina była nastąpić zmiana przepisów), gdyż nowa ustawa zasadnicza zagwarantowała gminom samodzielność i nie było już podstawy do wymuszania na nich przekazywania majątku Kościołowi.
Samorządowcy, z którymi rozmawialiśmy, dość zgodne wskazują jednak, że wolą pozywać Skarb Państwa o odszkodowania, na podstawie przepisów o bezprawiu legislacyjnym.
Z kolei prawnicy, nasi rozmówcy, dają niewielkie szanse takiej akcji procesowej, jeszcze mniejsze pozwom przeciwko Kościołowi. Uważają, że nie ma prawnej możliwości wzruszenie decyzji Komisji o transferze majątku, zatem nie można stwierdzić, że odpadła podstawa prawa przekazania.