Ewidencja to jedyny dowód

Stawkę podatku od nieruchomości można zakwestionować jedynie po zmianie zapisów w ewidencji gruntów i budynków

Publikacja: 07.09.2011 04:45

Ewidencja to jedyny dowód

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Potwierdził to minister finansów w odpowiedzi na interpelację posła Dariusza Lipińskiego (nr interpelacji 23 425).

Poseł zapytał o sposób określenia charakteru budynku na potrzeby ustalenia stawki podatku od nieruchomości, gdy dane z ewidencji gruntów i budynków nie zgadzają się ze stanem faktycznym.

Wysokość stawek ustalają w drodze uchwały rady gminy. Samorządy lokalne są jednak związane limitami  wpisanymi do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Danina od budynków mieszkalnych nie może być wyższa niż 67 gr/mkw., a od pozostałych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą,  musi się zmieścić w kwocie 7,06 zł/mkw. Różnica może być duża, więc przyporządkowanie do konkretnej kategorii powoduje spory między organami podatkowymi i właścicielami budynków.

– W znanej mi konkretnej sprawie doszło do sytuacji, w której budynek o charakterze typowo mieszkalnym został przez urząd miasta na podstawie wątpliwych zapisów w ewidencji gruntów i budynków zakwalifikowany jako budynek należący do kategorii tzw. pozostałych, co powoduje wielokrotny wzrost stawki podatku – wskazał poseł Lipiński.

Minister powołał w odpowiedzi art. 21 prawa geodezyjnego i kartograficznego (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 193, poz. 1287). Zgodnie z tym przepisem dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków są podstawą wymiaru podatków i świadczeń. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że organy podatkowe, ustalając stawki, nie są uprawnione do dokonywania odmiennych ustaleń  niż te wynikające z ewidencji. Tak uznał m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 16 marca 2011 r. (I SA/ Wr 111/11).

– Ewidencja gruntów i budynków jest urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniu administracyjnym, w tym i postępowaniu podatkowym. Jeżeli więc skarżący kwestionuje zawarte tam dane, najpierw powinien wystąpić o ich korektę – stwierdził sąd w orzeczeniu.

Starosta prowadzący ewidencję dokonuje w niej aktualizacji z urzędu lub na wniosek, który złożyć może m.in. właściciel budynku. Wynika to z § 46 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego  i budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU z 2001 r. nr 38, poz. 454).

Artykuł 22 ust. 2 prawa geodezyjnego i kartograficznego nakłada wręcz na właścicieli nieruchomości obowiązek zgłaszania właściwemu staroście wszystkich zmian danych objętych ewidencją. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 30 dni od wprowadzenia tych zmian.

Dopiero po uwzględnieniu zastrzeżeń  podatnik może wystąpić, powołując się na poprawione dane, o wzruszenie ostatecznych decyzji ustalających wysokość  zobowiązania.

Potwierdził to minister finansów w odpowiedzi na interpelację posła Dariusza Lipińskiego (nr interpelacji 23 425).

Poseł zapytał o sposób określenia charakteru budynku na potrzeby ustalenia stawki podatku od nieruchomości, gdy dane z ewidencji gruntów i budynków nie zgadzają się ze stanem faktycznym.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem