To skutek nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, która obowiązuje od wczoraj.
Zgodnie z jej przepisami parki narodowe przekształcają się z mocy prawa z państwowych jednostek budżetowych w państwowe osoby prawne. To pociąga za sobą zmianę tytułów prawnych do posiadanych nieruchomości. W poprzednim stanie prawnym były oddawane im w trwały zarząd, i to bezpłatnie. Parki narodowe korzystały bowiem ze zwolnienia przewidzianego w art. 83 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Od 1 stycznia 2012 r. parki narodowe stały się użytkownikami wieczystymi zarządzanych przez siebie nieruchomości. Nie będą one jednak ponosiły żadnych opłat z tego tytułu. Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody zwalnia bowiem parki narodowe – państwowe osoby prawne – z obowiązku uiszczania opłat (pierwszej i rocznych) z tytułu użytkowania wieczystego.
Nowelizacja nie wprowadza natomiast żadnych nowych ani dodatkowych zwolnień dla parków narodowych w płaceniu podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego i leśnego, w związku z czym pozostaje – również w tym zakresie – bez wpływu na budżety gmin.
Jednocześnie ustawa wprowadza możliwość dotowania parków narodowych przez jednostki samorządu terytorialnego.