Zamkną 400 szkół

Do kuratoriów trafiły uchwały o likwidacji placówek. Najwięcej zniknie ich w Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie, Śląsku i w Zachodniopomorskiem

Aktualizacja: 06.02.2012 07:32 Publikacja: 06.02.2012 01:33

Zamkną 400 szkół

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Od przyszłego roku możemy mieć aż o 400 szkół mniej - wynika z danych zebranych przez kuratoria oświaty. Najwięcej ma ubyć w województwach: wielkopolskim, lubelskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Do wielkopolskiego kuratorium wpłynęło aż 57 wniosków o likwidację szkół. Samorządy chcą zamknąć m.in. 17 podstawówek, 12 gimnazjów i 16 szkół ponadgimnazjalnych. Jak tłumaczą, z roku na rok zmniejsza się liczba uczniów, brakuje też pieniędzy na utrzymanie placówek. Z danych MEN wynika, że np. w roku szkolnym 2005/2006 uczyło się 5,9 mln uczniów. Dziś tylko 4,8 mln.

- W powiecie mamy 1400 uczniów mniej niż w 1999 r. Dlatego musimy połączyć trzy szkoły zawodowe w jedną - mówi Michał Kalarus, starosta powiatu pleszewskiego. - Na utrzymanie szkół brakuje nam 3,7 mln zł. Jesteśmy niewolnikami demografii i ekonomii.

Likwidując szkoły, samorządy chcą się pozbyć problemu. Ten za to będą mieli uczniowie.

"Jestem rok przed maturą - napisał do "Rz" uczeń katowickiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przewidzianego do likwidacji. - Zmienią się nauczyciele przedmiotów maturalnych. Szkoła straci wieloletnią współpracę z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, która ułatwia nam nawiązywanie kontaktów zawodowych" - żali się.

Na ostateczne decyzje w sprawie likwidacji szkół samorządy mają czas do końca lutego.

Zdaniem Sławomira Broniarza, prezesa ZNP, na 400 placówkach się nie skończy. Szacuje, że samorządy zamierzają zamknąć nawet 1000 szkół.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem