Reklama
Rozwiń

Zamkną 400 szkół

Do kuratoriów trafiły uchwały o likwidacji placówek. Najwięcej zniknie ich w Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie, Śląsku i w Zachodniopomorskiem

Aktualizacja: 06.02.2012 07:32 Publikacja: 06.02.2012 01:33

Zamkną 400 szkół

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Od przyszłego roku możemy mieć aż o 400 szkół mniej - wynika z danych zebranych przez kuratoria oświaty. Najwięcej ma ubyć w województwach: wielkopolskim, lubelskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Do wielkopolskiego kuratorium wpłynęło aż 57 wniosków o likwidację szkół. Samorządy chcą zamknąć m.in. 17 podstawówek, 12 gimnazjów i 16 szkół ponadgimnazjalnych. Jak tłumaczą, z roku na rok zmniejsza się liczba uczniów, brakuje też pieniędzy na utrzymanie placówek. Z danych MEN wynika, że np. w roku szkolnym 2005/2006 uczyło się 5,9 mln uczniów. Dziś tylko 4,8 mln.

- W powiecie mamy 1400 uczniów mniej niż w 1999 r. Dlatego musimy połączyć trzy szkoły zawodowe w jedną - mówi Michał Kalarus, starosta powiatu pleszewskiego. - Na utrzymanie szkół brakuje nam 3,7 mln zł. Jesteśmy niewolnikami demografii i ekonomii.

Likwidując szkoły, samorządy chcą się pozbyć problemu. Ten za to będą mieli uczniowie.

"Jestem rok przed maturą - napisał do "Rz" uczeń katowickiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przewidzianego do likwidacji. - Zmienią się nauczyciele przedmiotów maturalnych. Szkoła straci wieloletnią współpracę z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, która ułatwia nam nawiązywanie kontaktów zawodowych" - żali się.

Na ostateczne decyzje w sprawie likwidacji szkół samorządy mają czas do końca lutego.

Zdaniem Sławomira Broniarza, prezesa ZNP, na 400 placówkach się nie skończy. Szacuje, że samorządy zamierzają zamknąć nawet 1000 szkół.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono