W czasie Euro 2012 uczniowie mają krócej się uczyć

Skró­co­ne lek­cje, a ucznio­wie od­bie­ra­ni przez ro­dzi­ców al­bo opie­ku­nów – tak ma­ją dzia­łać pod­sta­wów­ki i gim­na­zja w cen­trum mia­sta pod­czas mistrzostw Eu­ro­py w pił­ce noż­nej. Pomysł już budzi kontrowersje

Publikacja: 09.03.2012 07:50

Na­uczy­cie­le pro­po­nu­ją, aby w dni, gdy bę­dą od­by­wa­ły się me­cze, lek­cje by­ły skró­co­ne d

Na­uczy­cie­le pro­po­nu­ją, aby w dni, gdy bę­dą od­by­wa­ły się me­cze, lek­cje by­ły skró­co­ne do pół go­dzi­ny

Foto: Fotorzepa, pn Piotr Nowak

Red

W szko­łach w Śród­mie­ściu i obu Pra­gach dy­rek­to­rzy py­ta­ją wła­śnie ro­dzi­ców, co zro­bić z dzieć­mi w trak­cie czerw­co­wych me­czów. – Prze­pro­wa­dza­my wła­śnie an­kie­ty – mó­wi Jo­an­na Go­spo­dar­czyk, dy­rek­tor miej­skie­go Biu­ra Edu­ka­cji.

Dy­rek­to­rzy za­da­ją py­ta­nia, m.in. czy w cza­sie mi­strzostw ro­dzi­ce chcą, aby szko­ły za­opie­ko­wa­ły się ucznia­mi, czy do­ro­śli po­sta­no­wi­li z ni­mi wy­je­chać na ten czas ze sto­li­cy.

– Chce­my za­pew­nić wszyst­kim wła­ści­wą opie­kę – mó­wią urzęd­ni­cy.

Przy pl. De­fi­lad bę­dzie dzia­ła­ła Stre­fa Ki­bi­ca na 100 tys. osób, przez most Po­nia­tow­skie­go bę­dą cho­dzić ki­bi­ce na Sta­dion Na­ro­do­wy.  Nad Wi­słą po­wsta­nie mia­stecz­ko na­mio­to­we  dla 5 ty­s. fa­nów pił­ki.  A w po­bli­żu tych miejsc jest kil­ka­dzie­siąt szkół.

Na­uczy­cie­le pro­po­nu­ją, aby w dni, gdy bę­dą od­by­wa­ły się me­cze, lek­cje w Śród­mie­ściu by­ły skró­co­ne do pół go­dzi­ny.

– Za­ję­cia mo­gły­by się za­koń­czyć o godz. 12. Cho­dzi o to, aby dzie­ci mo­gły opu­ścić szko­ły i roz­je­chać się do do­mów jesz­cze przed wstrzy­ma­niem ko­mu­ni­ka­cji w cen­trum mia­sta – tłu­ma­czy An­drzej Wy­ro­zemb­ski, na­czel­nik Wy­dzia­łu Oświa­ty dziel­ni­cy Śród­mie­ście. Urzęd­ni­cy my­ślą na­wet o tym, by uczniów szkół pod­sta­wo­wych i gim­na­zjów oso­bi­ście od­bie­ra­li ro­dzi­ce.

In­ny sce­na­riusz prze­wi­du­je zaś stwo­rze­nie w wy­ty­po­wa­nych szko­łach świe­tlic, w któ­rych pod opie­ką pe­da­go­gów mo­gły­by prze­by­wać dzie­ci w cza­sie roz­gry­wa­nych me­czów. W dzielnicach mo­gły­by też pra­co­wać dy­żur­ne przed­szko­la.

– W cią­gu dwóch ty­go­dni otrzy­mam wy­ni­ki an­kie­t. Wtedy po­dej­mie­my de­cy­zję, czy szko­ły bę­dą za­mknię­te, czy otwar­te – do­da­je Jo­an­na Go­spo­dar­czyk.

– Tro­chę je­stem prze­ra­żo­na tym, że do­pie­ro te­raz się o tym mó­wi – nie ukry­wa Mał­go­rza­ta Żu­ber-Zie­licz (PO), prze­wod­ni­czą­ca ko­mi­sji edu­ka­cji Ra­dy War­sza­wy. Za­po­wia­da zwo­ła­nie po­sie­dze­nia dwóch ko­mi­sji edu­ka­cji i bez­pie­czeń­stwa tyl­ko na te­mat bez­pie­czeń­stwa w szko­łach podczas Euro 2012.

Rad­ny Ma­ciej Wą­sik, szef klu­bu PiS w Ra­dzie War­sza­wy, uwa­ża, że mia­sto po­win­no zro­bić wszyst­ko, aby za­pew­nić uczniom opie­kę w szko­łach.

– Skró­ce­nie lek­cji to ab­surd, szko­ły po­win­ny pra­co­wać i za­pew­nić dzie­ciom za­ję­cia do­dat­ko­we, aby nie wy­pusz­czać je na uli­ce – uwa­ża Ma­ciej Wą­sik.

Do ochro­ny szkół przy­go­to­wu­je się też straż miej­ska.

–  Podczas Euro w oko­li­cach szkół bę­dą specjalne pa­tro­le. Straż­ni­cy zwrócą uwa­gę m.in. na wa­ga­ro­wi­czów – za­pew­nia Grze­gorz Sta­ni­szew­ski, naczelnik straży miej­skiej.  Co­dzien­nie oko­li­ce szkół ma­ją pil­no­wać 52 pa­tro­le.

A przy mia­stecz­ku na­mio­to­wym nad Wi­słą, a tak­że w Stre­fie Ki­bi­ca pod Pa­ła­cem Kul­tu­ry, ma­ją zaś dy­żu­ro­wać pe­da­go­dzy. – Nie­ba­wem od­bę­dą oni wspól­ne szko­le­nia z po­li­cją – do­da­je Jo­an­na Go­spo­dar­czyk. Pe­da­go­dzy wraz z funk­cjo­na­riu­sza­mi ma­ją re­ago­wać w sy­tu­acjach kry­zy­so­wych, np. w czasie prób sa­mo­bój­czych mło­dych lu­dzi czy pro­sty­tu­cji nie­let­nich.

Czytaj także w serwisie:

Samorząd

»

W szko­łach w Śród­mie­ściu i obu Pra­gach dy­rek­to­rzy py­ta­ją wła­śnie ro­dzi­ców, co zro­bić z dzieć­mi w trak­cie czerw­co­wych me­czów. – Prze­pro­wa­dza­my wła­śnie an­kie­ty – mó­wi Jo­an­na Go­spo­dar­czyk, dy­rek­tor miej­skie­go Biu­ra Edu­ka­cji.

Dy­rek­to­rzy za­da­ją py­ta­nia, m.in. czy w cza­sie mi­strzostw ro­dzi­ce chcą, aby szko­ły za­opie­ko­wa­ły się ucznia­mi, czy do­ro­śli po­sta­no­wi­li z ni­mi wy­je­chać na ten czas ze sto­li­cy.

Pozostało jeszcze 85% artykułu
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej