Lokal socjalny musi dostarczyć gmina, w której eksmitowany aktualnie mieszka

Lokal socjalny osobie eksmitowanej musi dostarczyć gmina, w której ona aktualnie mieszka.

Publikacja: 04.12.2012 08:24

Jeśli nieruchomość zmienia przynależność do gminy na skutek przesunięcia granic gmin, na nowy samorząd przechodzą związane z nią obowiązki.

Kwestia ta wynikła w sprawie o zapłatę 50 tys. zł odszkodowania, jakiego Jan B. zażądał od Rzeszowa za to, że nie dostarczył  lokalu socjalnego, do którego mógłby eksmitować rodzinę (rodzice i sześcioro dzieci).  Jan B. dom  tej rodziny nabył w licytacji komorniczej za długi. W czasie orzekania eksmisji ulica była jeszcze częścią podrzeszowskiej gminy Tyczyn, a ta zawarła nawet ugodę z nowym właścicielem, że będzie mu płacić 1000 zł miesięcznie za czas niedostarczenia lokalu socjalnego. Wcześniej złożyła ofertę takiego lokalu, ale eksmitowana rodzina z niej nie skorzystała. Gdy nieruchomość przeszła do Rzeszowa, właściciel pozwał to miasto, a rzeszowskie sądy Rejonowy i Okręgowy zasądziły odszkodowanie. Uznały, że przejmując tę nieruchomość, gmina przejęła także związane z nią zadania i obowiązki. Przywołały art. 49 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że po zniesieniu lub podziale gminy odpowiedzialność za jej zobowiązania ponoszą solidarnie gminy, które przejęły jej mienie.

– Zasada ta dotyczy zniesienia, likwidacji gminy, w tym wypadku mamy zaś do czynienie jedynie ze zmianą granic, a zobowiązana do dostarczenia lokalu gmina nadal istnieje – wskazywała przed Sądem Najwyższym mec. Aleksandra Nowak, pełnomocnik miasta. – Naruszenie gminy stanowi delikt, a za delikty odpowiada generalnie ich sprawca. Poza tym  obowiązek dostarczenia lokalu  wygasł w chwili, kiedy sąd nadał klauzulę wykonalności wyrokowi eksmisyjnemu.

Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów, orzekając o uprawnieniu do lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania eksmisji (nadania klauzuli wykonalności) do czasu zaoferowania przez gminę lokalu socjalnego.

I ta kwestia zadecydowała, że SN nakazał SO ponowne rozpoznanie sprawy: nie ustalono bowiem w niższych instancjach  szczegółów owej oferty (a była skierowana tylko do ojca, choć dotyczyła także matki i dzieci), co wymaga jeszcze zbadania. W ocenie SN właśnie etap egzekucyjny jest momentem, w którym jakość oferty lokalu socjalnego jest badana. Jedno jest pewne: nie może być ona „byle jaka" (sygnatura akt: I CSK 292/12).

– SN uważa, że gmina, przejmując dany teren, odpowiada za związane z nim obowiązki. Tym bardziej  że  obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego ma raczej charakter zadania publicznego – powiedziała w uzasadnieniu sędzia Marta Romańska.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo