Przedsiębiorcy zajmujący się regularnym przewozem osób muszą przekazać zaakceptowany rozkład jazdy właścicielowi przystanków i dworców autobusowych zanim zacznie on obowiązywać. Przekazanie nowych godzin przyjazdów i odjazdów autobusów powinno mieć miejsce przynajmniej 10 dni przed zmianami. Taki wymóg wprowadzają niektóre przepisy rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 10 kwietnia 2012 r. w sprawie rozkładów jazdy (Dz. U. z 2012 r., poz. 451), które wchodzą w życie 1 stycznia 2013 roku.
Określenie terminu, w jakim powinno nastąpić przekazanie nowego rozkładu jazdy ma pomóc zarządcom przystanków i dworów autobusowych w rozklejeniu informacji z godzinami dotyczącymi godzin, w jakich odjeżdżają bądź przyjeżdżają autobusy.
Nowe przepisy określają też, że planowane zmiany w rozkładzie jazdy w regularnym przewozie osób w przypadku, gdy odbywa się on drogami, można wprowadzić w określonych dniach. I tak aktualizacja rozkładu jest możliwa od 1 marca, od najbliższej niedzieli po zakończeniu roku szkolnego albo od 1 października, albo drugiej niedzieli grudnia.
Nowe przepisy pozwalają jednak na pewne odstępstwa w aktualizacji rozkładu jazdy i w niektórych sytuacjach mogą być wprowadzone w innych terminach niż podane w rozporządzeniu. Możliwość taka jest, gdy planowane jest ograniczenie wykonywanych przewozów z powodu zmiany częstotliwości kursowania na danej linii komunikacyjnej. Podobnie w przypadku zmian liczby przystanków, na których zatrzymują się autobusy. Wyjątkiem jest tez sytuacja, gdy wystąpią okoliczności niezależne od przewoźnika, wymagające zmiany rozkładu jazdy (np. remont drogi). Z tym, że jeżeli w takim przypadku zmiana rozkładu jest wymagana z uwagi na czasowe utrudnienia, to aktualizacji dokonuje się tylko na określony czas. Po jego upływie ma obowiązywać rozkład, który obowiązywał przed wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności.