Od dziś obowiązuje rozporządzenie w sprawie wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego. Rozporządzenie i dołączone do niego załączniki określają sposób, w jaki gmina, powiat czy województwo mają sporządzać taką wieloletnią prognozę oraz jakie informacje powinny się w tym dokumencie znaleźć.
Nowy wzór zawiera podział prognozy wieloletniej JST na 14 sekcji, związanych z podstawowymi kategoriami finansowymi występującymi w takich jednostkach. Są to m.in. dochody i wydatki ogółem, wynik budżetu, przychody i rozchody budżetu, kwota długu czy wskaźnik spłaty zobowiązań oraz przeznaczenie nadwyżki budżetowej.
Rozporządzenie określa ponadto tryb i terminy przekazywania projektu uchwały rady (sejmiku) w sprawie wieloletniej prognozy finansowej regionalnym izbom obrachunkowym. Ma to następować za pomocą środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem wskazanych przez ministra finansów aplikacji i zgodnie z określoną przez tego ministra strukturą danych.
Informację o tym, jaka to będzie aplikacja i jaka struktura danych jest właściwa, minister finansów opublikuje w Biuletynie Informacji Publicznej.
Rozporządzenie nakłada również obowiązki na regionalne izby obrachunkowe. Będą one zobowiązane do przekazywania ministrowi finansów wieloletnich prognoz finansowych wraz z wynikami rozstrzygnięć nadzorczych lub wydanych na ich temat opinii.