Rząd kończy prace nad projektem rozporządzenia określającego tegoroczne zasady programu „Wyprawka szkolna".
W 2013 r. na dofinansowanie do zakupu podręczników mogą liczyć uczniowie klas: pierwszej, drugiej, trzeciej i piątej szkoły podstawowej oraz drugiej szkoły ponadgimnazjalnej. Podobnie jak w ubiegłym roku korzystniejsze kryterium przewidziane jest dla uczniów, którzy dopiero rozpoczną szkolną przygodę. W ich rodzinach dochód na jedną osobę nie może przekraczać 539 zł netto miesięcznie, by należał się zwrot wydatków. W rodzinach, w których są uczniowie klas starszych, dochód ten nie może być wyższy niż 456 zł. Z programu „Wyprawka szkolna" bez względu na kryterium dochodowe mogą skorzystać: uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Na pomoc mogą liczyć także uczniowie z rodzin z wyższymi dochodami, które zostały dotknięte m.in: sieroctwem, bezrobociem, niepełnosprawnością, długotrwałą chorobą czy wielodzietne. O przyznaniu im wsparcia decyduje dyrektor szkoły.
– Oznacza to, że o dofinansowanie mogą się ubiegać dzieci z rodzin wielodzietnych czy wychowywanych przez jednego rodzica, mimo niespełniania kryterium dochodowego – wyjaśnia Monika Brzozowska z kancelarii PDB Legal. Dodaje, że zgodnie z przepisami wielodzietna jest rodzina posiadająca co najmniej troje dzieci.
Z tym że na wniosek Rządowego Centrum Legislacji w tym roku doprecyzowano, że dyrektor, przyznając takie dofinansowanie, ma uwzględnić lokalne warunki ekonomiczne i społeczne. Z prawa do wyprawki bez spełnienia kryterium dochodowego nie mogą jednak skorzystać uczniowie klasy pierwszej.