Obowiązujące przepisy prawne, w tym ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2012 r. poz. 647, zezm.), nie określają szczegółowych wymogów dotyczących lokalizowania elektrowni wiatrowych. Normy tego typu mogą być wprowadzane w aktach prawa miejscowego – uchwałach w przedmiocie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w ramach tzw. władztwa planistycznego, którym dysponują gminy.
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi, że w planie miejscowym określa się w zależności od potrzeb granice terenów pod budowę urządzeń, o których mowa w art. 10 ust. 2a tej ustawy, oraz granice ich stref ochronnych związanych z ograniczeniami w zabudowie, zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu oraz występowaniem znaczącego oddziaływania tych urządzeń na środowisko.
Art. 10 ust. 2a tej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym sformułowany został wymóg wskazania w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy obszarów, na których przewidywane jest rozmieszczenie urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW.
- Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że w przypadku gdy rada gminy nie wyznaczy w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy obszarów, na których dopuszcza się lokalizowanie urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW, nie ma możliwości przeznaczenia w planie miejscowym terenów pod ww. cel – wyjaśnia Janusz Żbik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. - Powyższe wynika z faktu, iż plan miejscowy nie może naruszać ustaleń studium - tłumaczy.
Natomiast brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest przeszkodą w lokalizacji farmy wiatrowej. A to dlatego, że budowa elektrowni wiatrowej w obecnym stanie prawnym nie stanowi inwestycji celu publicznego, w związku z tym jej lokalizacja na terenach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.