Czy gminy zdążą uchwalić budżety

Projekty budżetów trzeba przygotować do połowy listopada. Nie wiadomo jednak, na podstawie jakiego prawa.

Publikacja: 31.10.2013 08:05

Czy gminy zdążą uchwalić budżety

Foto: www.sxc.hu

Procedowana w Sejmie nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadza ważne dla samorządów zmiany, m.in. w zasadach obliczania indywidualnego wskaźnika zadłużenia (druk nr 1789).

Już teraz jednak wielu wójtów i skarbników stoi przed dylematem, na podstawie jakich przepisów opracować projekt przyszłorocznego budżetu.

Termin instrukcyjny

– Nowelizacja jest niewątpliwie istotna dla samorządów – mówi Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich. – Nie mogę jednak odpowiedzialnie przygotować projektu przyszłorocznego budżetu na podstawie przepisów jeszcze nieobowiązujących, które są dopiero przedmiotem prac parlamentarnych – wyjaśnia.

Zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych zarząd jednostki samorządu terytorialnego (w gminie: wójt) powinien do 15 listopada przedłożyć właściwej radzie projekt budżetu na 2014 r. W tym samym terminie powinien  on trafić także do regionalnej izby obrachunkowej.

Jak wyjaśnia prof. Cezary Kosikowski z Uniwersytetu w Białymstoku, przepisy nie określają kolejności, w jakiej zarząd jednostki samorządu terytorialnego ma przedstawiać tym adresatom projekt uchwały budżetowej, a więc może dokonać tego równocześnie albo w różnym czasie, jednak nie później niż do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy, którego dotyczy.

– Dotrzymanie tego terminu jest konieczne, ponieważ organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może uchwalić budżetu bez uprzedniego zapoznania się z opinią regionalnej izby obrachunkowej o tym projekcie – mówi prof. Cezary Kosikowski. – Przyjęcie uchwały budżetowej powinno natomiast nastąpić, co do zasady, przed rozpoczęciem roku budżetowego, czyli przed 1 stycznia – dodaje.

W ocenie Ministerstwa Finansów do tej daty (15 listopada) nie należy przywiązywać szczególnej wagi.

– Dla uchwalenia samorządowych budżetów znaczenie ma termin 31 stycznia roku budżetowego, czyli data, do której samorządy muszą ostatecznie budżety uchwalić – mówi Janusz Cichoń, wiceminister finansów. – Termin 15 listopada na przedstawienie projektów przyszłorocznych budżetów ma charakter wyłącznie instrukcyjny – dodaje.

Oznacza to, że nic się nie stanie, jeżeli przekazanie projektu nastąpi później, np. już po uchwaleniu nowelizacji ustawy o finansach publicznych przez Sejm.

Posłowie się starają

Do sprawy optymistycznie podchodzi Ministerstwo Finansów.

– Prace nad projektem postępują sprawnie i szybko – wyjaśnia Hanna Majszczyk, wiceminister finansów. – Myślę, że parlament powinien zdążyć z uchwaleniem n0welizacji do połowy listopada – dodaje.

Zakładając, że prace w Senacie będą przebiegały równie sprawnie jak w Sejmie, a prezydent ustawę podpisze bez zbędnej zwłoki, nowelizacja może wejść w życie jeszcze przed 1 stycznia 2014 r., następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

– Wynika z tego, że projekt budżetu na 2014 r. należy opracować na podstawie procedowanego w Sejmie projektu – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Ryszard Krawczyk, przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych

Wcale nie jest przesądzone, że Sejm uchwali nowelizację ustawy o finansach publicznych na tyle szybko, aby weszła ona w życie przed 1 stycznia 2014 r. Optymizmu Ministerstwa Finansów w tej kwestii nie podzielam. Projekt budżetu sporządzony na podstawie procedowanej w Sejmie ustawy opiera się na nieobowiązującym stanie prawnym. Z pewnością nie umknie to uwagi regionalnych izb obrachunkowych i dokument taki zostanie opatrzony stosownymi uwagami. Obecna sytuacja przypomina mi tę z przełomu 2009 i 2010 r., kiedy to izby musiały wyjaśniać samorządom, na podstawie jakich przepisów (starych czy nowych) przygotować projekt budżetu, bo ustawodawca zapomniał o stosownych przepisach przejściowych.

Procedowana w Sejmie nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadza ważne dla samorządów zmiany, m.in. w zasadach obliczania indywidualnego wskaźnika zadłużenia (druk nr 1789).

Już teraz jednak wielu wójtów i skarbników stoi przed dylematem, na podstawie jakich przepisów opracować projekt przyszłorocznego budżetu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr