Nieuwzględnienie w uchwale m.in. położenia lokalu w budynku narusza interes prawny domowników – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygnatura akt: III SA/Łd 662/13).
WSA zajmował się uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Łodzi na lata 2012–2016. Określono w niej m.in. poszczególne rodzaje czynszów w lokalach mieszkalnych socjalnych, pomieszczeniach tymczasowych oraz pozostałych.
Obniżki nie dla wszystkich
Przewidziano obniżenie czynszu z różnych tytułów, m.in. za mieszkanie bez łazienki, za brak toalety w budynku i poza nim itd.
Uchwałę oprotestowali wynajmujący jedno z mieszkań, które jest położone w suterenie w bloku. Zauważyli oni, że radni nie uwzględnili jako czynnika ograniczającego stawkę położenia lokalu poniżej poziomu zero. A ich mieszkanie jest właściwie pozbawione dostępu światła dziennego, narażone na wilgoć i zalania oraz ma ograniczoną możliwość wietrzenia. Tuż przy oknach parkują samochody oraz znajduje się torowisko. Ze względu na położenie okien na wysokości chodnika ograniczona jest także intymność domowników. Od połowy roku 2013 r. za 41 mkw. płacili czynsz w wysokości 472 zł. A według nowej uchwały będą musieli więcej.
Rada Gminy jednak negatywnie odpowiedziała na wezwanie do uwzględnienia jako czynnika obniżającego stawkę czynszu położenie lokalu w suterenie. Stwierdziła, że uchwała nie narusza prawa. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów preferencyjną stawką objęła bowiem mieszkanie usytuowane powyżej czwartego piętra w budynku bez windy.