Najem lokali od szkoły a lokalne podatki

Jeżeli umowa zostanie zawarta z zarządcą, a nie z właścicielem, ?podatku od nieruchomości nie płaci najemca – uznał sąd.

Publikacja: 06.03.2014 08:27

Najem lokali od szkoły a lokalne podatki

Foto: www.sxc.hu

Gdy dyrektor wynajmuje lokal w budynkach szkolnych leżących na miejskiej nieruchomości, działa w imieniu miasta. I to on płaci podatek od nieruchomości, a nie najemca. Tak orzekł sąd administracyjny (sygnatura akt: I SA/Rz 484/13).

Szkoła jazdy ?w internacie

Miasto przekazało szkole nieodpłatnie budynki. Jej dyrektor wynajął firmie szkolącej kierowców pomieszczenia w internacie.

Po kilku latach prezydent miasta wskazał, że podatnikiem podatku od tej nieruchomości jest firma szkoląca kierowców i jako najemca nieruchomości gminnej jest zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowej.

Dyrektor szkoły nie zawsze działa w imieniu władz samorządu

– Co prawda, firma zawierała umowy najmu z zarządcą nieruchomości, czyli zespołem szkół, ale w istocie została zawarta przez miasto działające poprzez dyrektora zespołu szkół – uzasadniał swoją decyzję prezydent.

Właściciel firmy szkoleniowej wniósł odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Podkreślał, że zawarł umowę z dyrektorem zespołu szkół, a nie z jednostką samorządu terytorialnego. Dlatego nie było podstaw, by przyjąć, że dyrektor działał jako pełnomocnik jednostki samorządowej. Takie umocowanie nie zostało potwierdzone żadnym dokumentem, nie wynika też z przepisów prawa. Podniósł też, że zawarcie umowy cywilnoprawnej nie rodzi obowiązku podatkowego. Gdyby było inaczej, zastanowiłby się nad zawarciem umowy. Ponadto obciążenie go podatkiem po kilku latach stanowi znaczną dolegliwość, której nie uwzględnił w rachunkach finansowych działalności gospodarczej.

Błędna wykładnia

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało decyzję prezydenta w mocy. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Ten stwierdził, że naruszono przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych poprzez ich błędną wykładnię.

Spór sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy podatnikiem podatku od lokalu jest zespół szkół, w którego trwałym zarządzie znajduje się nieruchomość będąca własnością miasta, czy firma korzystająca z pomieszczeń w tym budynku na podstawie umowy najmu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikiem podatku od nieruchomości jest m.in. osoba, której właściciel (Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego) przekazał nieruchomość w posiadanie na podstawie umowy. Oznacza to, że posiadacze zależni nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami tylko wtedy, gdy posiadanie wynika z umowy zawartej bezpośrednio z właścicielem. W konsekwencji, jeżeli umowa zostanie zawarta np. z zarządcą, podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje zarządca.

Podatnikiem nie będzie natomiast podmiot, który obejmuje w posiadanie nieruchomość publiczną (np. Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego) w sposób wtórny. Czyli wynajmie ją nie od właściciela, ale od jej posiadacza.

Posiadanie „z innego tytułu prawnego", o którym mowa w w art. 3 ust. 1 pkt 4 o podatkach i opłatach lokalnych, to m.in. zarząd, użytkowanie (art. 252 kodeksu cywilnego) oraz inne szczególne formy prawne gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. – Dyrektor zespołu szkół nie działał zatem w imieniu miasta, lecz własnym – orzekł sąd.

Gdy dyrektor wynajmuje lokal w budynkach szkolnych leżących na miejskiej nieruchomości, działa w imieniu miasta. I to on płaci podatek od nieruchomości, a nie najemca. Tak orzekł sąd administracyjny (sygnatura akt: I SA/Rz 484/13).

Szkoła jazdy ?w internacie

Pozostało 92% artykułu
Sądy i trybunały
Ostatnia sprawa Przyłębskiej. Będzie sądzić ws. wniosku prezydenta
Praca, Emerytury i renty
Coraz dłuższe L4, w tym z powodów psychicznych. Znamy najnowsze dane
Prawo na świecie
Jest wyrok sądu ws. Romana Polańskiego i brytyjskiej aktorki
Praca, Emerytury i renty
Trzy zmiany w harmonogramie wypłat 800 plus w grudniu. Nowe terminy
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
W sądzie i w urzędzie
Resort Bodnara ma pomysł na sądowe spory frankowiczów. Oto, co się zmieni