Samorządy będą mogły zatrudniać w podstawówkach asystentów nauczycieli, którzy mają wspierać nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne i wychowawcze lub zajęcia świetlicowe, ale tylko w pierwszych trzech klasach. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o systemie oświaty zawężającą ich zakres pracy. Zgodnie z wcześniejszym brzmieniem nowelizacji asystenci mogli pracować we wszystkich klasach.
– Być może później znów rozszerzymy ich zadania – mówiła minister Joanna Kluzik-Rostkowska.
Asystenci będą musieli mieć wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciele uczący w danej szkole oraz przygotowanie pedagogiczne. Będą jednak zatrudniani przez samorządy na podstawie kodeksu pracy, a nie – jak nauczyciele – na podstawie Karty nauczyciela. Ich wynagrodzenie nie będzie mogło być wyższe niż to, które otrzymuje nauczyciel dyplomowany.
Nowelizacja daje też możliwość odroczenia nauki sześcioletniego dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Rodzice, którzy we wrześniu obowiązkowo poślą do szkoły dziecko, będą mogli do końca grudnia wystąpić o cofnięcie go do zerówki.
etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta