– Prace przygotowawcze do opracowania założeń do ustawy o subwencji ekologicznej rozpoczęliśmy jeszcze w 2010 r. – mówi Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.
Ich efektem był projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 848), który został złożony do Sejmu we wrześniu 2012 r.
Dwa projekty
Zawarte w nim rozwiązania systemowe z jednej strony zakładały zwiększenie dochodów JST z podatku PIT, a z drugiej – wprowadzały subwencję ekologiczną dla tych gmin, na których terenie zlokalizowane są tereny chronione zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody.
– Projekt ten dziś nie doczekał się pozytywnego rozpatrzenia przez Sejm – wskazuje Mariusz Poznański.
Jak przewiduje samorządowy projekt, subwencja ekologiczna dla gmin miałaby kosztować około 870 mln zł rocznie. Jej zadaniem byłoby zwiększenie dochodów takich samorządów jak Białowieża, której terytorium w 90 proc. pokryte jest lasem stanowiącym w przeważającej większości park narodowy. Taka sytuacja powoduje, po pierwsze, niższe dochody z podatku leśnego, po drugie zaś – to, że na obszarach chronionych mniej jest terenów inwestycyjnych, na których może być prowadzona działalność gospodarcza. To z kolei powoduje wyższe bezrobocie i niższy dochód z podatku dochodowego.