Ochrona obszarów Natura 2000 stanowi jedno z najważniejszych zadań z zakresu ochrony przyrody, które obciążają różne organy administracji publicznej. W opinii wielu przedstawicieli gmin obszary Natura 2000 znacząco ograniczają rozwój. Wydaje się jednak, że nie można ich postrzegać jako typowej bariery. Z jednej bowiem strony bardzo ważne – również z punktu widzenia kryteriów rozwojowych – wydaje się zachowanie wartości przyrodniczych. Z drugiej strony lokalizacja w danym miejscu obszaru Natura 2000 nie wyłącza żadnej działalności.
Lokalizacja w danym miejscu obszaru Natura 2000 nie wyłącza żadnej działalności
Plany zadań ochronnych
Jednym z instrumentów, które powinny być brane pod uwagę przy doprecyzowaniu zakresu obowiązków związanych z obszarem Natura 2000, są wprowadzane obecnie w różnych województwach sporządzane przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska plany zadań ochronnych dla tych obszarów. Pojawiający się często w praktyce dylemat z nimi związany dotyczy konkretnych obowiązków gmin, które z tych planów mogą wynikać. Zgodnie z art. 28 ust. 10 ustawy o ochronie przyrody plany zadań ochronnych powinny zawierać między innymi:
Określenie zakresów działań
Część elementów planów zadań ochronnych jest adresowana również do gmin. W tym kontekście za szczególnie ważne uznać należy dwa ostatnie z wymienionych punktów. Określenie działań ochronnych może skutkować bowiem tym, że gminy będą musiały je w jakimś stopniu realizować. O ile plany zadań ochronnych same (bez innych podstaw prawnych) raczej nie mogą stanowić źródła obowiązków np. dla prywatnych właścicieli nieruchomości, o tyle na innych zasadach traktować należy podmioty publiczne. W praktyce jednak zakresy działań mogą być sformułowane w planach na różne sposoby. Przykładowo gmina może zostać zobowiązana do ograniczenia skutków urbanizacji poprzez:
Inne przykładowe działania obciążające gminy to: kontrola szczelności zbiorników bezodpływowych na ścieki; dążenie do pełnej kanalizacji określonych w planie miejscowości oraz ochrona strefy przyjeziornej.