Pracownik jest zatrudniony w jednostce budżetowej powiatu na stanowisku pomocniczym. Ma zawartą umowę na czas określony i jest to już jego druga taka umowa w tej jednostce (bez żadnej przerwy w zatrudnieniu).

W tej jednostce został przeprowadzony otwarty i konkurencyjny nabór na stanowisko urzędnicze, w którym pracownik wziął udział i konkurs wygrał. Strony uzgodniły, że dotychczasowy stosunek pracy (umowa na czas określony na stanowisku pomocniczym) zostanie z nim rozwiązany i będzie podpisana nowa umowa o pracę na stanowisku urzędniczym.

Czy dopuszczalne jest zawarcie z nim umowy o pracę na czas określony czy też należy zastosować w tym wypadku przepisy kodeksu pracy? Zgodnie bowiem z art. 251 § 1 k.p. podpisanie trzeciej z kolei umowy o pracę z tą samą osobą oznacza, że została zawarta umowa na czas nieokreślony. Jednakże w omawianym wypadku ta kodeksowa norma nie znajdzie zastosowania. Pierwszeństwo trzeba dać bowiem przepisom szczególnym, regulującym stosunek pracy pracownika samorządowego.

Z art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych wynika zaś, że z osobą podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym obligatoryjnie zawiera się umowę terminową na czas nie dłuższy niż sześć miesięcy. W czasie jej trwania pracownik powinien odbyć służbę przygotowawczą i zdać egzamin z wynikiem pozytywnym. Bezterminową umowę na stanowisku urzędniczym można podpisać bowiem tylko z osobą, która już w samorządzie na takim stanowisku pracowała, odbyła służbę przygotowawczą i zdała pozytywnie egzamin. Każda inna powinna być traktowana jako podejmująca zatrudnienie na stanowisku urzędniczym po raz pierwszy.