Mężczyzna zwrócił się do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - Ośrodka Sportu i Rekreacji, o przekazanie mu drogą elektroniczną informacji, dotyczących ilości i wartości innych form zatrudnienia i zleceń poza stosunkiem pracy i prawem o zamówieniach publicznych, zawartych przez firmę w 2013 roku.
Interesowały go również ilości i wartości umów i zleceń na prowadzenie obsługi prawnej i reklamowej, które nie objęte były postępowaniami w trybie zamówień publicznych, wraz z pełnym ich wykazem oraz ilości tytułów prasowych, prenumerowanych przez spółkę i poniesionych z tego tytułu kosztów w latach 2012-2014.
SMS-y premium
We wniosku mężczyzny pojawiły się również pytania niewygodne z punktu widzenia prywatności samych pracowników Ośrodka. Dotyczyły one personalnego wykazu zatrudnionych osób, które wysłały SMS-y premium z wykorzystaniem telefonów służbowych oraz pełnionych przez nie funkcji w spółce, wraz z ilością tych esemesów, przypisaną do poszczególnych pracowników. Mężczyzna chciał również poznać ilość i wysokość not obciążeniowych, wystawionych za wykorzystanie telefonów służbowych do celów prywatnych, na przestrzeni ostatnich dwóch lat.
OSIR udzielił odpowiedzi tylko na niektóre z pytań, więc zainteresowany złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, skargę na jego bezczynność.
Spółka zażądała oddalenia skargi, wskazując, że już wcześniej udzieliła zainteresowanemu odpowiedzi. Poinformowała, iż zawarła dwieście pięćdziesiąt pięć umów zlecenia, na łączną wartość prawie dwustu tysięcy złotych. W 2013 roku nie zawarła żadnych umów dotyczących prowadzenia obsługi prawnej, a w ramach obsługi reklamowej korzystała z dziesięciu usług reklamowych, na łączną kwotę ponad trzynastu tysięcy złotych oraz prenumerowała łącznie dwadzieścia pozycji. Co do kwestii użytkowania telefonów komórkowych, spółka wyjaśniła zainteresowanemu, że nie wystawiła dotychczas not obciążeniowych za ich wykorzystanie do celów prywatnych.